Konut Fiyatları Yerle Bir Olacak Deniliyordu, Zam Dalgası Vurdu! Ev Fiyatları Yükselecek Mi, Ne Zaman Düşer?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler için kritik zam uyarısı geldi. Ev fiyatları ne olur, düşer mi artacak mı, yerle bir olacak iddiası doğru mu?

Emlak Haberleri 31.07.2021 - 22:00 31.07.2021 - 22:00 Gülcan Özer

Pandemi dönemi tüm sektörleri olduğu gibi konut ve gayrimenkul sektörünü de etkiledi. 2019 senesini yükselen kredi faiz oranları, döviz kurundaki dalgalanmalar ve ekonomik endişeler ile büyük sıkıntılar içerisinde geçiren sektör 2020 senesine ise koronavirüs pandemisinin gölgesinde başlamıştı. 

Koronavirüs salgını ilk patlak verdiği dönemde yani 2020 senesinin Mart ayına kadar düşen faiz oranları etkisi ile iyi bir giriş yapan konut sektörü pandemi nedeni ile zorunlu kısıtlama kararlarının alınması ile başlayan panik havasından etkilenerek düşüşe geçmişti. Mart ayında başlayan konut satış rakamlarındaki düşüş Nisan ayında dip noktasına ulaşmış, konut satış rakamları adeta çakılmıştı. 

KAMU BANKALARININ UCUZ KONUT KREDİSİ DESTEĞİ EMLAK PİYASASINA CAN SUYU OLMUŞTU!

Nisan ve Mayıs aylarında konut satış rakamlarının dibi görmesi ile beraber yeni normale dönüş kampanyaları çerçevesinde aralarında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın yer aldığı 3 kamu bankası tarafından destek kredisi kampanyaları başlatılmış, bu kapsamda ev sahibi olmak isteyen kişilere 12 ay ödemesiz dönemli 0,69 faiz oranı ile konut kredisi çekme imkanı sunulmuştu. 

kamu-bankaları-konut-kredisi

KAMPANYA SATIŞLARI PATLATTI, KONUT FİYATLARI UÇTU!

Başlatılan ucuz kredi kamanyası ile ev sahibi olmak isteyen kişiler adeta bankalara koşarken konut satış rakamları rekor üzerine rekor kırmış, Temmuz ayında elde edilen satış rakamları TÜİK istatistik rakamlarına Cumhuriyet tarihinin aylık bazda en çok konut satışı yapılan ayı olarak kaydedilmişti. 

Daha kampanyanın ilk duyurulduğu akşam saatlerinden itibaren ev sahipleri konut fiyatlarına acımasız bir şekilde zam yapmaya başlarken konut fiyatlarına zam yağmuru hızlanmış, ev fiyatları rekor üzerine rekor kırarak yükseliş göstermişti. 

kamu bankaları kredi kampanyaları

ÇAKILACAK DENİLEN KONUT FİYATLARI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ! EV FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Aniden başlayan konut fiyatlarındaki yükseliş sonrası pek çok ekonomist bu hızlı yükselişin daha sert düşüşler doğuracağını, bankaların kredi alacağı karşılığı el koyduğu konutların düşük fiyatlı satışlarının piyasayı allak bullak edeceği ve fiyatları dibe çekeceği gibi iddialarda bulunmuştu. 

Ancak süreçte pandemi nedeni ile değişen tercihlerle beraber vatandaşların konut tercihlerinin sil baştan değişmesi, kentsel dönüşüm projeleri, konutun tekrar yatırım aracı olarak görülmesi, inşaat malzemeleri ve inşaat maliyet endeksinin hızlı yükselişi, demir ve çimento başta olmak üzere inşaatın pek çok hammaddesinin rekor fiyatlarda zam görmesi gibi nedenlerle konut fiyatları yükselişini sürdürdü. 

Tüm dünyada konut fiyatları yükselirken Türkiye'de yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile pek çok şantiyede üretime ara verilirken yeni konut projeleri de rafa kaldırıldı. Oluşan bu ortamda ekonomistler konut fiyatlarında ki yükselişin devam edibeleceğini ve yakın zamanda konut fiyatlarına bir indirim beklenmediği yönündeki görüşlerini paylaştılar. 

NOT: Burada yer alan bilgiler emlak365.com tarafından konu hakkında ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmeler üzerinden hazırlanmış olup, yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@