Konut Fiyatları Yükseldi, Evler Küçüldü! Küçük Ama Konforlu Evler Geliyor

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, pandemi ile birlikte konut fiyatlarının yükseldiğini, vatandaşların küçük ve konforlu evlere ilgi gösterdiğini söyledi.

Emlak Haberleri 11.01.2022 - 14:42 11.01.2022 - 14:42 Büşra Uluşen

Hafale Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, yeni yılda gayrimenkul sektöründen beklentilerini açıkladı. 

Pandemi döneminde tüm sektörler düşüşe geçerken gayrimenkul sektörünün yükselişe geçtiğini söyleyen Uytun, vatandaşların pandemi süresinde evde daha fazla vakit geçirmeleri nedeniyle daha önce fark etmedikleri eskimiş evlerini yenilemeye gittiğini belirtti. 

İnsanların evini yenilemesinin, yenileme tarafındaki işleri dört katına kadar artırdığına dikkat çeken Uytun, sektörün bu sürede büyüme yaşadığını kaydetti. 

hilmi uytun

EVLER KÜÇÜLECEK, KONFOR BÜYÜYECEK

Konut sektörü hakkında konuşan Uytun, konut metrekarelerinin giderek küçüldüğünü ve büyük şehirlerde mikro apartmanlara büyük ilgi olduğunu söyledi. 

Son 15 yıla bakıldığında hane halkı sayısında azalma olduğu, bunun da küçük ama konforlu evlerin daha rövaşta olduğunu gözler önüne seriyor. 

2020 yılının mali açıdan oldukça verimli geçtiğini söyleyen Hilmi Uytun, 2020 yılının ilk yarısında yüzde 120 oranında büyüme kaydettiklerini, bu yılı da yüzde 200 büyümeyle kapatmayı hedeflediklerini belirtti. 

Dört yıllık büyüme trendi içerisinde olduklarını ve 2022 yılında projelerini gerçekleştirmeye yönelik adımlar atacaklarını dile getiren Uytun, bu yıl içerisinde büyüme rekoru kırmayı hedeflediklerini aktardı. 

Hilmi Uytun, ''2022 yılının Türkiye için ihracat ve turizm odaklı bir yıl olacağını düşünüyorum. Öngmrümüz konut sektörünün ve otel yatırımlarının tekrar büyümeye geçeceği yönünde'' dedi. 

Bu kapsamda pandemi nedeniyle kişilerin büyük ve kalabalık evler yerine daha minimal ancak konfor açısından daha rahat evleri tercih ettikleri görülüyor. Hilmi Uytun, önümüzdeki yıllarda mikro apartmanların konut portföyünde önemli bir paya sahip olacağını öngördüklerini belirtiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@