Konut Fiyatları Yükseldi, Yatırımcı Rotayı Arsaya Çevirdi!

Yükselen ev fiyatları nedeni ile konuta yatırım yapmak zorlaşırken gayrimenkul yatırımcısının yeni hedefi arsa yatırımı oldu. Yatırımlık arsa satışları patladı.

Emlak Haberleri 28.02.2022 - 07:02 28.02.2022 - 07:03 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin etkisi ile gayrimenkul yatırımı yeniden gözde olmayı başarırken ev fiyatlarındaki yükseliş vatandaşı zorunlu olarak arsa yatırımı yönüne itti. İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde ortalama konut satış fiyatının 1 milyon liraya ulaşması ile daha düşük bütçesi olan ancak gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişiler kelepir, yatırımlık arsa fırsatı aramaya başladı. 

Emlakjet tarafından açıklanan Ocak ayı ilanlarından derlenen bilgilere göre konut satış rakamlarında düşüş yaşanırken arsa satış rakamları ise rekor oranda yükseldi. 2021 yılının Ocak ayına oranla konut satış rakamları yükseliş gösterse de bir önceki ay olan Aralık ayına oranla yapılan kıyaslamada ise konut satış rakamları yüzde 39 düşüş gösterdi. 

ARSA YATIRIMINA OLAN TALEPTE YÜZDE 60 ARTIŞ VAR! 

Açıklanan verilere göre Emlakjet üzerinden yapılan aramalarda vatandaşlar artık konut yerine arsaya yöneldi. Yatırımlık arsa arayan kişilerin sayısı yüzde 60 oranında artış gösterirken bunun en önemli nedeni arsa fiyatlarının konuta oranla daha ucuz olması gösterildi. 

Açıklanan verileri değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Geçirdiğimiz pandemi döneminden sonra müstakil evlere talebin artması, gayrimenkuldeki arz eksiği ve hobi bahçelerinin yaygınlaşması ile arsa yatırımı gittikçe popülerleşti" diyerek bir önceki yıla oranla arsa aramasında yüzde 60 oranında artış yaşandığını dile getirdi. 

Son dönemde beyaz yakalıların da arsa yatırımına yöneldiği belirtilirken yine kuraklık, iklim ve gıda krizi gibi nedenlerle tarım toprakları ve tarlaların da ilerleyen yıllarda değerli yatırım araçları olacakları belirtiliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@