Konut Fiyatlarına İndirim Bekleyenlere Kötü Haber! İnşaat Maliyet Endeksi Yüzde 40 Arttı

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Eylül 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Türkiye'de yeni bina inşaatı maliyeti yüzde 40 oranında zamlanırken inşaat maliyet endeksi ise yüzde 39,54 arttı.

Emlak Haberleri 10.11.2021 - 10:17 10.11.2021 - 10:18 Gülcan Özer

İnşaat sektöründe bir süredir sorun yaşanmasına neden olan yüksek zamlar Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi verilerine de yansıdı. TÜİK tarafından açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi, Eylül 2021 raporuna göre yıllık bazda yüzde 39,54 oranında artış yaşandı. 

Yani Türkiye'de inşaat yapmanın maliyeti geçen senenin Eylül ayına oranla yüzde 39,54 oranında artış gösterirken konut fiyatlarını yakından ilgilendiren bina inşaatı maliyeti endeksi ise yüzde 40,17 oranında artış gösterdi. Demir ve çimento fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile hatırlanacağı üzere müteahihtler inşaat şantiyelerinde iş bırakma eylemi yapmış ve çalışmaları durdurmuştu. 

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YÜKSELİYOR! 

Müteahhitlerin şantiyelerde iş bırakmasına neden olan maliyet endeksi verisinde yaşanan yükseliş ne yazık ki Eylül ayı verilerine de yansıdı. TÜİK tarafından 3 ay geriden hesaplanan maliyet endeksi raporuna göre Eylül ayında Türkiye genelinde inşaat yapmanın maliyeti 2020 senesinin Eylül ayına oranla 2021 senesinde yüzde 39,54 oranında artış gösterdi. 

inşaat maliyet endeksi eylül 2021

YENİ EV İNŞA ETMENİN MALİYETİ YILLIK BAZDA YÜZDE 40 ORANINDA ARTTI! KONUT FİYATLARINA ZAM GELİR Mİ?

Müteahhitlerin yeni konut inşa etme maliyeti verileri arasında yer alan TÜİK bina inşaatı maliyet endeksi de yükselişine devam etti. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre yeni bina inşaatı maliyeti endeksi verisi aylık bazda yüzde 0,19 oranında artış gösterirken bir önceki yılın aynı dönemine oranla yaşanan yükseliş yüzde 40,17 olarak gerçekleşti. 

TÜİK raporunda yer alan verilere göre bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya oranla yüzde 0,19, bir önceki yılın aynı ayına oranla ise yüzde 40,17 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 0,37 oranında artarken; işçilik endeksi yüzde 0,27 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 48,58 oranında artış gösterirken işçilik endeksi tarafında yaşanan yükselişy ise yüzde 22,27 olarak raporda yer aldı.

bina inşaat maliyet endeksi 2021

KONUT FİYATLARINA ZAM GELİR Mİ?

İnşaat maliyet endeksi raporunda yer alan verilerle de müteahhitlerin uzun süredir şikayetçi oldukları yükseliş bir kere daha gözler önüne serilmiş oldu. Yaşanan yükselişin konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı belirtilirken müteahhitler 2022'de konut fiyatları için kademeli olarak birinci çeyrek sonuna kadar Mart ayına kadar en az yüzde 10 zam geleceğini dile getirmişlerdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@