Konut Fiyatlarına İndirim Hayal Oldu: İnşaat Maliyet Endeksi Yüzde 42 Yükseldi!

İnşaat maliyet endeksi hızlı yükselişini sürdürdü. Konut fiyatlarına zam beklentisi oluşturan yeni veriler demir fiyatları ve çimento fiyatlarına zamlar sonrasında bekleniyordu.

Emlak Haberleri 13.10.2021 - 10:25 13.10.2021 - 10:25 Gülcan Özer

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Ağustos 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Türkiye genelinde inşaat maliyet endeksi verisinde yaşanan yükseliş sürdü. Özellikle de son dönemde demir fiyatları ve çimento fiyatlarına gelen zamlar sonrasında inşaat maliyet endeksi raporu gayrimenkul sektörü tarafından beklenmeye başlanmıştı. 

Müteahhitlerin yaşanan yükseliş nedeni ile Eylül ayında 15 günlük iş bırakma eylemi yapmalarına neden olan inşaat maliyet endeksi yıllık bazda yüzde 42,3 oranında artış gösterirken aylık bazda yaşanan yükseliş ise yüzde 0,93 olarak kayıtlara geçti. 

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YILLIK BAZDA YÜZDE 42,3 ORANINDA ARTTI!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,93, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,13 oranında artış gösterdi. 

Bir önceki aya oranla inşaat maliyet endeksi verileri içerisinde yer alan malzeme endeksi yüzde 0,83, işçilik endeksi yüzde 1,19 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 51,94, işçilik endeksi yüzde 21,54 arttı.

bina-inşaatı-maliyeti-endeksi-ekim-2021

YENİ KONUT ÜRETİM MALİYETİ YÜZDE 43 YÜKSELDİ! EV FİYATLARINA YENİ ZAM GELİR Mİ?

Müteahhitler konut fiyatlarında yaşanan artışa neden olarak yükselen inşaat maliyetlerini neden göstererek demir ve çimento fiyatlarının devlet tarafından denetime tabi tutulmasını talep etmişti. Süreçte TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi raporu bu iddiaları güçlendirdi. 

Açıklanan rakamlara göre bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,97 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 1,03, işçilik endeksi yüzde 1,13 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 53,42, işçilik endeksi yüzde 21,67 arttı.

Konut fiyatları için indirimi hayal hale getiren rakamlara göre bina inşaatı maliyetinde malzeme endeksi yüzde 53,42 gibi rekor bir seviyede artış gösterdi. Konut üretiminde bulunmak isteyen müteahhitlerin yeni ev üretim maliyeti bir senelik zaman dilimi içinde yüzde 53,42 oranında zamlanmış oldu. Süreçte müteahhitler zaten konut fiyatları için indirim yapılmasının sadece maliyetlerde düşüş yaşanırsa olabileceğini dile getirmişlerdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@