Konut Fiyatlarına İndirim Hayal Oldu! Orta Direk Kiracı Kalmaya Devam Edecek

Dolar kurunda yaşanan yükseliş ile beraber demir ve çimento fiyatlarında zam yağmuru devam ederken inşaat maliyet endeksi de cep yaktı. Yükselen maliyetler ile konut fiyatları için indirim zora girdi!

Emlak Haberleri 15.11.2021 - 08:29 15.11.2021 - 08:29 Gülcan Özer

Pandeminin etkilediği sektörler başında ilk sıralarda yer alan gayrimenkul ve inşaat sektörü yer alırken süreçte tüm dünya genelinde konut fiyatlarında sert yükseliş yaşanmıştı. İnsanların koronavirüs salgını nedeni ile öncelikleri ve tercihleri değişirken bahçeli ve müstakil evler ile yazlıklara olan talep başta olmak üzere konuta olan genel talebin artması ile ev fiyatları sert bir şekilde yükselmişti. 

Süreçte vatandaş ev sahibi olmak için fiyat indirimi haberlerini beklemeye başlarken ne yazık ki konut fiyatları düşmek bir yana daha da yükseldi. Pek çok ekonomist pandeminin başında yükselen fiyatları değerlendirirken "konutta balon var, konut fiyatları şişti, konut fiyatları yerle bir olacak" gibi olumsuz açıklamalar yapmış ancak beklentilerin aksine ev fiyatları yükseldikçe yükselmişti. 

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ REKOR KIRDI, KONUT FİYATLARINA İNDİRİM ZORA GİRDİ! 

Bir yandan dünya genelinde yaşanan ekonomik gelişmeler, bir yandan pandemi, bir yandan tedarik zincirindeki kırılmalar derken konut fiyatlarındaki baş döndürücü yükseliş devam etti. Özellikle de son dönemde Türkiye'de büyük bir hızla yükselişe geçen döviz kurları da inşaat sektöründe fiyatların yükselmesine neden oldu. Başta çimento ve demir fiyatları olmak üzere pek çok üründe pandemiden bu yana yaşanan artışların yüzde 200 seviyelerine dayanması ile konut fiyatları da yükseldi. 

konut fiyatları yükseldi 15 kasım

Pek çok ilde müteahhitler yaşanan yükseliş nedeni ile konut projelerine zorunlu ara vermek zorunda kalırken Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi, Eylül 2021 raporunda da yaşanan bu yükseliş gözler önüne serildi. Bir önceki yılın aynı ayına oranla Türkiye'de inşaat yapmanın maliyeti yüzde 39,54 oranında artış gösterdi. Yeni bina inşaatı maliyeti endeksi ise yüzde 40,17 oranında artış gösterdi. 

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Koronavirüs salgını nedeni ile insanların yaşam tarzlarını değiştirmesi ve konuta yönelmesi, 

Kamu bankaları tarafından 2020 senesinin Haziran ayında başlatılan ucuz kredi desteğinin yoğun talebe dönüşmesi, 

Müteahhitlerin yükselen inşaat maliyetleri nedeniyle yeni konut projelerinin üretimine ara vermesi, 

Konut üretiminin azalmasına rağmen konuta talebin katlanarak artması, arzın talebi karşılayamaması, 

Yoğun mülteci göçü nedeniyle konuta olan talebin artması, 

Döviz kurunda yaşanan yükseliş ile yabancıların konut alımına hız vermesi, 

İnşaat maliyet endeksi rakamlarının yükselmesi, 

Pandemi nedeni ile tedarik zincirinde küresel piyasalarda yaşanan kırılmalar ile inşaat maliyet endeksinin yükselişi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@