Konut Fiyatlarına Kritik Zam Uyarısı! Orta ve Dar Gelirli Ailelerin Ev Sahibi Olmaları Hayal Olacak

İnşaat sektörü grev çağrısı ile çalkalanırken müteahhitlerden konut fiyatlarına zam uyarısı geldi. Çimento fiyatlarına zam konut fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Konut Fiyatlarına Kritik Zam Uyarısı! Orta ve Dar Gelirli Ailelerin Ev Sahibi Olmaları Hayal Olacak

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu tarafından yapılan grev çağrısı Türkiye genelinde büyük yankı uyandırdı. Yapılan açıklamalara destek veren çok sayıda müteahhitler birliği şantiyelerde iş durdurma kararına destek verirken eylem kararına uyacaklarını duyurdu.

Son 1 senedir çimento fiyatlarına yapılan zamlar büyük tepki çekerken yaşanan artışın bir türlü durdurulamaması, müteahhitler tarafından yapılan tüm uyarılara rağmen zam yağmurunun sürmesi üzerine ipler iyice gerildi. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu demir fiyatlarına yapılan zamların girdi fiyatlarındaki yükseliş ile açıklanabilir düzeyde kaldığıın belirterek çimento fiyatları için ise fırsatçılık zamları yapıldığını öne sürdü.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GREV VE ŞANTİYELERDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ KONUT FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK, ZAM GELİR Mİ?

Yeni konut üretiminde zaten son dönemde yaşanan düşüş alınan eylem kararı ile bir kere daha gündeme geldi. Yapılan eylem ile şantiyelerde iş bırakma süresinin uzaması durumunda konut projelerinde teslimat sürelerinin uzayabileceği belirtilirken yeni konut üretiminde de yapı stokunun azalması ile konut fiyatlarına yeni bir zam dalgası gelebileceği belirtiliyor.

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Küçük konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde "İnşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışları ne yazık ki enflasyon ve döviz kuru rakamlarının çok üzerinde kalıyor. 2020 senesinin Haziranı ayı ile 2021 senesinin Haziran ayı arasındaki döviz kurundaki fark yüzde 27 olarak gerçekleşirken inşaat malzemelerindeki ana kalemlerde yaşanan fiyat artışı yüzde 48 ile 200 arasında değişiyor" diyerek yapılan zamlardaki farka dikkat çekti.

konut-fiyatlarına-zam-uyarısı-geldi

KONUT FİYATLARI NE OLUR, NE ZAMAN DÜŞER, YÜKSELECEK Mİ, DÜŞECEK Mİ?

İnşaat maliyetlerinde yaşanan artışın konut fiyatlarına direkt etksi olduğunu belirten Küçük "İnşaat maliyetlerindeki her yükseliş direkt olarak konut fiyatlarına da yansıyor. Yaşanan bu artışlar konut sahibi olmak isteyen kişilerin zorunlu olarak konut taleplerini ertelemesine neden oluyor.

İnşaat malzemelerinde yaşanan tedarik sorunları ve maliyetlerde yaşanan artışlar nedeni ile üzülerek söylüyorum ki bundan sonrası için orta ve dar gelirli ailelerin ev sahibi olmaları hayalden öteye gidemeyecektir" diyerek yaşanan sürece dikkat çekti.

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Atılgan Sert ise inşaat sektörünün karlılık oranlarının yıldan yıla eridiğini belirterek insanları ev sahibi yapmak için yola çıktıklarını ancak kendilerine yapılan yüzde 300'lük zamları inşaat sektörü sineye çekse dahi vatandaşın konut fiyatlarına gelecek yüzde 100 zammı karşılayacak gücü olmadığını dile getirdi.