Konut Fiyatlarına Okkalı Çimento Zammı: İnşaat Sektöründe Şantiye Kapattıracak Çimentoya Zam Haberi

Çimentonun Tonuna 150 TL Zam! İnşaat sektörü demir, gazbeton, kum sonrası çimento zammı ile karşı karşıya. Ev fiyatlarını uçuracak zam haberi geldi!

Emlak Haberleri 27.02.2022 - 08:10 27.02.2022 - 08:14 Gülcan Özer

Konut fiyatları büyük bir hızla yükselişini sürdürürken inşaat maliyet endeksi için yeni bir zam haberi daha açıklandı. Ukrayna'ya giren Rusya, Türk ekonomisine de büyük zarar vermeye devam ederken savaştan etkilenen sektörlerden biri de çimento oldu. 

Pandemi döneminde tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar ve enerji maliyetlerindeki artış sonrasında zam şampiyonu olan çimento fiyatları nedeni ile inşaat sektörü hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız Haziran ayında 15 günlük şantiyelerde iş bırakma eylemi yapmıştı. Çimentoya Rusya krizi sonrasında kallavi zam haberi geldi! 

ÇİMENTO FİYATLARI 2022 İÇİN SON DAKİKA ZAM HABERİ: ÇİMENTONUN TON FİYATI 150 TL ARTACAK! 

Tüm dünyada emtia fiyatları artarken inşaat malzemelerine gelen zamları haklı bulduklarını belirten Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, “Ocak 2021’de çimentoda ton fiyatı 275 liraydı. Bugün 650 lira civarında. Beton firmalarına verilen bilgiye göre 1 Mart tarihinden itibaren 150 lira zamla 800 lira olacak. Bu da toplamda yüzde 190’ı aşan artış anlamına geliyor" diyerek çimento sektöründeki zamları ise zorunlu değil keyfi olarak yorumladı.

çimentoya zam haberi

KONUT FİYATLARINI UÇURACAK ZAM HABERİ GELDİ: EV FİYATLARI NE OLUR?

Çimentoya yapılacak olan zammın konut fiyatlarını da etkileyeceğini belirten Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, “Artan maliyet sonunda konut fiyatına ve dolayısıyla tüketiciye yansıyacak” diyerek konut fiyatlarına zam geleceğini açıkladı. Çimento ihracatının Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması ile sekteye uğradığını belirten Çelik buna rağmen dış piyasaya satılamayan çimentonun iç piyasaya verilmediğini savunarak fırsatçılık yapıldığını söyledi. 

çimento-ana-manşet

İMKON / TELLİOĞLU: ÇİMENTO ZAMMI İLE FIRSATÇILIK YAPILIYOR! 

Daha önce çimentoya gelen zamlar nedeni ile şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemi yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu yeni zam haberi için yapmış olduğu açıklamasında “Enerji maliyetleri kaynaklı zam zaten yapılmışken bu yeni zammın bir açıklaması olamaz. Bunun adı fırsatçılık” ifadelerini kullandı. 

Çimento sektör temsilcileri ise yapılan zamların enerji maliyetlerinde yaşanan artışa bağlı olduğunu belirterek konut ve alt yapı sektörünü yaşatmak için ellerinden gelen her fedakârlığı yaptıklarını ancak Rusya savaşı nedeni ile kömür gemilerinin yola çıkamadığını bunun da krize neden olduğunu söylediler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@