Konut Fiyatlarına Son Dakika Zam Haberi: Yüzde 30 Arttı! Ev Fiyatları Nereye Gidiyor?

Konut fiyatlarına peş peşe zam haberleri gelmeye devam ederken dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olmak her geçen gün zorlaşıyor. Ev fiyatları düşer mi, ne zaman düşecek, nereye kadar çıkar?

Emlak Haberleri 21.10.2021 - 12:39 21.10.2021 - 12:40 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan artış her geçen gün katlanarak artmaya devam ederken gelen zamlar en çok ev sahibi olma hayali kuran dar gelirli vatandaşları olumsuz etkiliyor. Endeksa tarafından açıklanan Türkiye geneli konut fiyatları endeksi Eylül 2021 raporuna göre ev fiyatlarına yüzde 30 zam geldi. 

Ülke genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı şehir İstanbul olurken yükselen konut fiyatlarına rağmen ev satış rakamları aylık bazda yüzde 4 ve yıllık bazda yüzde 8 oranında artış gösterdi. Endeksa tarafından açıklanan rapora göre Eylül ayı sonu itibari ile Türkiye genelinde ev fiyatlarında yaşanan artış yüzde 30 sınırına dayandı. 

KONUT FİYATLARI EN ÇOK İZMİR'DE YÜKSELDİ!

Açıklanan endeks verilerine göre 3 büyük şehirde konut fiyatları en çok İzmir genelinde yükseldi. Eylül ayında en çok konut satışı yapılan ilimiz 28 bin 229 adet konutun el değiştirdiği İstanbul olurken İstanbul'da konut fiyatları yüzde 27 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışının yüzde 10'unun gerkçekleştiği Ankara'da 14 bin 218 adet konut el değiştirirken konut fiyatlarında ise yüzde 24 oranında yükseliş yaşandı. 

İzmir'de konut fiyatlarına yüzde 32 oranında zam gelirken yapılan toplam konut satışı rakamı ise 8 bin 806 olarak açıklandı. Yaşanan yükselişin ardından üç büyük şehrimizde konut fiyatları şu şekilde sıralandı:

İstanbul'da konut fiyatları ortalama metrekare fiyatı 5 bin 146 TL ve ortalama konut satış fiyatı 567 bin 525 TL, 

İzmir'de konut fiyatları ortalama metrekare fiyatı 4 bin 637 TL ve ortalama konut satış fiyatı 553 bin 875 TL, 

Ankara'da konut fiyatları ortalama metrekare fiyatı 2 bin 630 TL ve ortalama konut satış fiyatı 330 bin 330 TL.

endeksa konut fiyatları endeksi

KONUT FİYATLARI EN FAZLA YÜKSELEN, DEĞERLENEN İLLER HANGİLERİ?

Değer artış oranları dikkate alındığında ev fiyatlarının en çok arttığı iller Aydın, Muğla ve Balıkesir olarak sıralandı. Aydın'da konut fiyatlarına bir yılda yüzde 30 zam gelirken Muğla'da yüzde 55 oranında ve Balıkesir'de ise yüzde 45 oranında yıllık bazda zam geldi. Konut fiyatlarında yaşanan yükselişe rağmen konut satış rakamlarındaki artışın devam etmesi de dikkat çekti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@