Konut Fiyatlarına Yabancı Zammı! Yabancılar Talebi Körükledi, Ev Fiyatları Yükseldi

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş yabancıya yaradı. Yabancılar TL karşısında değer kazanan para birimleri ile adeta ev almaya koştu, artan talep konut fiyatlarını yukarıya çekti.

Emlak Haberleri 25.01.2022 - 07:25 25.01.2022 - 07:46 Gülcan Özer

Türkiye pandemi döneminde dünya genelinde konut fiyatları en çok artan ülke olarak küresel piyasalarda 1. sırada yer alırken yükselen fiyatlara rağmen satışın düşmemesi de dikkat çekmişti. Genelde konut fiyatları yükselince talebin düşmesinin ardından emlak piyasasında yaşanan dengelenme bu sefer yabancı engeline takıldı. 

Geride bıraktığımız 2021 senesinde Türkiye genelinde 1.4 milyon satış işlemi yapılırken bu satışlardan 60 bini yabancılara yapıldı. Yabancıların vatandaşlık almak için yüksek fiyatlı gayrimenkul alımına yönelmesi ile sektörün bu satışlardan elde ettiği kazancı 10 milyar dolara yaklaştı. 

YABANCILAR DEVREYE GİRDİ, KONUT FİYATLARI YÜKSELİŞİNİ DEVAM ETTİRDİ! 

Konu hakkında açıklama yapan emlak uzmanı Hakan Özelmacıklı sektörde son dönemde yabancılar tarafından kurulan gayrimenkul şirketlerinin arttığını belirterek bu şirketlerin rekor satışlara imza attıklarını söyledi. Özelmacıklı 2021 senesinde kurulan yabancı ortak sermayeli şirketler listesinde gayrimenkul şirketlerinin ikinci sırada yer aldıklarını belirterek 2021'de bu alanda 782 şirket kurulduğunu dile getirdi. 

Bu şirketlerin mağduriyete de neden olabildiklerini belirten Özelmacıklı "175 bin dolara vatandaşlık vadeden birçok sahte içerikle sosyal medya reklamları yapılıyor. Gelen müşterilere, ederinin çok üzerinde satışlar yapılıyor. Hem ülkemiz hem sektörümüz itibar kaybına uğruyor. Ayrıca yerli alıcılar da piyasanın aşırı yükselmesiyle mağduriyetler yaşayabiliyor” diyerek yabancıların alımlarının yerli alıcıları da mağdur ettiğini ve fiyatların aşırı yükselmesine neden olduğunu dile getirdi. Türkiye'den 2021'de en çok konut alan yabancılar İran ve Iraklılar yer almıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@