Konut Fiyatlarına Zamda Dünya Şampiyonuyuz! Ankara, İzmir, İstanbul İlk Üçte

Türkiye'de yaşanan enflasyon konut fiyatlarının yükselmesine neden olmaya devam ediyor. Maliyetlerin artması diğer sektörel etmenler nedeniyle konut fiyatlarına yapılan zamlar, Türkiye'yi zam şampiyonu yaptı.

Konut Fiyatlarına Zamda Dünya Şampiyonuyuz! Ankara, İzmir, İstanbul İlk Üçte

Türkiye'de uzun süredir enflasyon oranlarının yüzde 10 bandının üzerinde olması ve bu oranların son dönemlerde yeniden yükselmesi birçok kaleme zam olarak yansıyor. Pandemi sürecinin etkileri ile üretim alanında yaşanan sorunlar ve ardından gelen zamlardan konut sektörü de nasibi aldı.

Dünya genelinde son dönemlerde konut sektöründe yaşanan fiyat değişimlerinde Türkiye zam şampiyonu oldu. Ankara, İstanbul, İzmir konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler oldu.

KONUT FİYATLARININ EN ÇOK ARTTIĞI ŞEHİRLER: ANKARA, İZMİR VE İSTANBUL

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, 2020 yılının son 3 ayını kapsayan Global Konut Fiyatları Endeksi 2020 sonuçlarını açıkladı. Dünya genelinde 150 şehrin yer aldığı endeks içinde Türkiye'nin 3 büyük kenti öne çıktı.

Konut fiyatlarına ilişkin firma tarafından hazırlanan raporda, son bir yıl içerisinde konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler belirlendi.

Küresel Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi Knight Frank tarafından hazırlanan raporda, son bir yıl içinde konut fiyatlarının en çok yükseldi şehir Ankara oldu. Son bir yılda Ankara'da konut fiyatları yüzde 30'luk bir değer kazandı. Listenin ikinci sırasında ise İzmir yer aldı. İzmir'de son bir yılda konutlar yüzde 29.4 oranında yükseldi. Listenin üçüncü sırasıunda yüzde 27.9'luk oranla İstanbul bulunuyor.

KONUT FİYATLARINDA YAŞANAN ARTIŞLARIN NEDENİ

Firmanın gayrimenkul ve konut fiyatlarına ilişkin hazırlamış olduğu raporda ayrıca Türkiye'de konut fiyatlarının neden arttığına dair değerlendirmelerde yer aldı. Knight Frank zamların nedenini enflasyon oranlarının yükselmesi ve TL'nin yaşadığı değer kaybı olduğunu açıkladı.

DÜNYADA ORTALAMA ZAM ORANI YÜZDE 5.6

Global gayrimenkul konut fiyat endeksi raporuna bakıldığında ise 2020 yılında konut fiyatları ortalama yüzde 5.6 oranında yükseldi. Diğer dünya kentlerinde bakıldığında zam oranları şöyle oldu. Rusya St. Petersburg’da yüzde 25.4, Moskova’da yüzde 21, Güney Kore Seul’de yüzde 22.3, ABD Boston’da yüzde 11.4, Washington’da yüzde 10.3, Los Angeles’ta yüzde 9.9, New York’ta yüzde 9.8, Miami’de yüzde 9.2, Paris’te yüzde 7.7, Berlin’de yüzde 4.5, Londra’da yüzde 4.3.

KONUT FİYATLARI DÜŞEN ŞEHİRLER

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank raporunda ayrıca konut fiyatlarında indirim yaşanan kentlerde açıklandı.

Portekiz Lizbon’da yüzde 0.9, İspanya Madrid'de ise yüzde 3.7’lik düşüş görüldü. Konut fiyatlarının en çok düştüğü şehirler ise Hindistan'dan Chennai oldu. Bu kentte konut fiyatları yüzde 7.1 oranında düştü. Dubai'de konut fiyatlarında yaşanan değer kaybı ise yüzde 5.3 seviyesinde oldu.