Konut Fiyatlarında Artış Devam Edecek Mi?

Ev almak isteyenler konut kredisi faiz indirimi beklerken, yükselen inşaat maliyetleri ise ne yazık ki konut fiyatlarında yükseliş yaşanmasına neden oluyor.

Konut Fiyatlarında Artış Devam Edecek Mi?

Ev almak isteyenler konut kredisi faiz indirimi beklerken, yükselen inşaat maliyetleri ise ne yazık ki konut fiyatlarında yükseliş yaşanmasına neden oluyor.

İnşaat maliyetlerinde yaşanan artış konut fiyatlarında yükselişe neden oldu. Özellikle de çimento ve demir fiyatlarında yaşanan rekor artış inşaat maliyeti endekslerinde de yükselişe neden olmuş bunlarda konut fiyatlarına yansımıştı.Konut Fiyatlarına Zam Kapıda!TÜİK tarafından yapılan araştırmalar sonucunda İnşaat Sektörünü etkileyen önemli etkenlerin olumsuz yönde seyrettiği görülüyor. Bunlardan ilki konut maliyetlerinde yaşanan artış. TÜİK inşaat maliyeti endeksi verilerine göre, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5.88 miktarında artış gösterdi.Ayrıca malzeme endeksinde yüzde 50, işçilik endeksinde ise yüzde 17 oranında arttı. Maliyetlerde yaşanan bu artışlara ek olarak ayrıca yetki izin belgesinde de önemli oranda azalma yaşandı.Satışa Sunulan Daire Sayısı DüşüyorTÜİK yapı izin kayıt belgesi verileri de belli oldu. Bu veriler ışığında konut izinlerinde de düşme meydana geldi. Bunun anlamı ise konut üretiminin azalması. Bu üretimin azalmasına etken olarak ise vatandaşların son dönemlerde ciddi sıkıntılar yaşadıkları konut kredisi faiz oranları oldu.Faiz oranları nedeniyle düşük ve orta gelir grubunda ki vatandaşların konut alım talepleri düştü. Peki konut üretimi ne kadar azaldı? TÜİK verilerine göre yapı ruhsatı yılın ilk 9 ayında yüzde 41 oranında daire sayısı verileri de yüzde 58 oranında azaldı.Bu veriler üretilen dairelerin yarı yarıya azaldığını gösteriyor. Daire sayısının azalması fiyatların artacağı şeklinde yorumlanıyor.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"