Konut Fiyatlarından Sonra Bir Zamda Kiralara Geldi! Sobalı Kiralık Eve Bile 400 Lira Zam

Konut fiyatlarında cep yakan yükseliş kiralık ev fiyatlarını da vurdu. Yükselen konut fiyatları nedeni ile ev alamaz hale gelen vatandaş kiraların da rekora koşması ile ne yapacağını şaşırdı.

Emlak Haberleri 22.10.2021 - 07:51 22.10.2021 - 08:24 Gülcan Özer

Dün Endeksa tarafından açıklanan konut fiyatları raporuna göre Türkiye'de konut fiyatlarına yüzde 30 oranında zam gelirken bugün yeni bir zam haberi de kiralık ev fiyatları için verildi. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından hazırlanan rapora göre İstanbul'da konut fiyatları gerçek anlamda artık cep yakmaya başladı. 

İstanbul'da kiraların en ucuz olduğu ilçelerde dahi artık kiralık ev bulmak imkansız hale gelirken hem konut fiyatları hem de ev kiraları artık çığrından çıkmaya başladı. Vatandaşlar ev sahiplerine büyük tepki gösterirken sobalı ve rutubetli evlerin dahi kiraları bin lira bandını aştı. Vatandaşın eskiden ucuz olduğu için tercih ettiği bu evlere dahi artık ev sahipleri yüksek kira fiyatları istiyorlar. 

SOBALI VE RUTUBETLİ KİRALIK EVİN KİRASI BİN 250 TL OLDU! 

Yapılan kira zamlarını eleştiren vatandaşlar ev sahiplerini fırsatçılık ile suçlarken Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamada bulunan kiracı İstanbul Sultangazi'de bulunan rutubetli ve sobalı eve 850 TL kira ödediğini ancak ev sahibinin 400 TL zam yaparak kirasını bin 250 TL'ye çıkardığını belirterek “Ev sahipleri çok vicdansız. ‘Beğenmiyorsanız çıkın’ diyor. Ev bulmak çok zor, kiralar da çok pahalı. Kucağımda bebeğimle nereye gideyim” diyerek tepki gösterdi. 

kiralık-ev-fiyatlarına-400-tl-zam

KİRALARA EN ÇOK ZAM BEYKOZ'DA GELDİ!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından hazırlanan rapora göre İstanbul'da kiralık ev fiyatlarının en çok arttığı ilçe Beykoz olurken en düşük kira artış oranı ise Bayrampaşa ilçesinde kayıtlara geçti. Kiralık ev fiyatlarının en pahalı olduğu ilçe Sarıyer olurken İstanbul'da kiralık ev fiyatlarının en ucuz olduğu ilçe ise Sultanbeyli olarak kayıtlara geçti. 

Beykoz'da kiralık ev fiyatları yüzde 92,6 oranında artış gösterirken Sarıyer ilçesinde kira artış oranı yüzde 86, Tuzla ilçesinde kira artış oranı yüzde 86,8, Maltepe ilçesinde kira artış oranı yüzde 84,5 ve Ataşehir ilçesinde ise kira artışı yüzde 80,9 olarak kayıtlara geçerken bu ilçeler İstanbul'da kiralık ev fiyatlarının en çok arttığı ilçeler olarak kayıtlara geçti. Yüzde 27,6 oranı ile en az kira artışı yaşanan İstanbul ilçesi ise Bayrampaşa oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@