Konut Fiyatlarını Düşürecek Hamle: 3D Beton Yazıcı İle Ev Üretimine Başlandı!

İnşaat maliyet endeksi rakamlarında yaşanan yükseliş sonrasında konut fiyatlarını düşürecek teknoloji hamlesi geldi. 3D beton yazıcı ile konut üretimi başladı...

Emlak Haberleri 05.11.2021 - 10:16 05.11.2021 - 10:17 Gülcan Özer

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri arasnıda yer alan İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş. İSTON tarafından 3D beton yazıcı ile konut üretimi konusunda ilk adım atıldı. Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren İSTON yapı sektöründe dijital dönüşüm konusunda büyük bir teknolojik gelişmeyi hayata sokmuş oldu. 

Son dönemde inşaat maliyet endeksi rakamlarında yaşanan yükselişin ardından söz konusu gelişme maliyetleri düşürmesi açısından büyük önem taşırken bu da ev fiyatlarının ucuzlaması konusunda bir umut ışığı doğurdu. İSTON Türkiye'de ilk kez 3D beton teknolojisi kullanılarak konut üretimi gerçekleştirdi. 

3D BETON TEKNOLOJİSİ İLE İLK KEZ KONUT ÜRETİMİNE BAŞLANDI! 

Yürütülen çalışmalar hakkında Milliyet Gazetesi köşe yazarı Eren Aka'ya açıklamalarda bulunan İSTON Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay Endüstriyel ürün tasarımcıları, mimarlar, mühendislerden oluşan bir tasarım ve AR-GE ekipleri olduğunu belirterek amaçlarının yeni teknolojileri Türkiye'ye kazandırmak olduğunu söyledi. 

Togay "3D beton yazıcı teknolojisiyle konut yapma fikri de böylesi bir süreç içerisinde ekibimizle yaptığımız toplantıda ortaya çıktı. Hepimiz bu fikre inandık ve gerçekleşmesi için çalışmalara başladık.  İlk olarak kent mobilyaları üretimiyle başlayan 3D beton yazıcıyla üretimi, son 1 yılda yürütülen araştırmalarla konut yapma seviyesine yükseldi.  Özellikle 6 aylık süreci çok yoğun geçen bir AR-GE çalışması neticesinde biz 3D beton yazıcı teknolojisi ile konut üretiminde başarılı olduk" diyerek bunun Türkiye'de bir ilk olduğunun altını çizdi. 

İSTON tarafından tamamen 3D Beton Teknolisi kullanılarak Çamlıca'da inşa edilen konut tamamlandığı anda İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Üsküdar Şeflik Ofisi olarak kullanılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@