Konut KDV İndirimi Söylentisi Bile Konut Kredisi Faizlerinin Düşmesine Neden Oldu

Konutta KDV indirimine ilişkin düzenleme olacağı iddialarının ardından bankalardan konut kredisi hamleleri geldi. Akbank yeni gün ile konut kredisi oranlarını düzenleyerek faiz indirimine gitti.

Finans 16.02.2022 - 11:50 16.02.2022 - 11:50 Mustafa Karagöz

Emlak sektörü için yeni bir süreç başlayabileceği iddialarının ardından kredi sektörün de hareketlenmeler başladı. Konutta KDV indirimi iddialarının ardından bazı bankalar kredi faiz oranlarında ilk indirimleri yaptılar. 

KONUTTA KDV İNDİRİMİ DETAYLARI

Konutta yeni KDV modeline ilişkin ilk elde edilen bilgilerde sistemin yenileneceği tahmin ediliyor. Buna göre KDV sistemi sadeleştirilecek. Yeni modele göre; büyüklüğü 150 m2 ve üzerinde olan daireler için KDV yükü hafifletilecek. 150 m2 sınırı üzerinden alınacak KDV oranlarında ise 2'li sistem formülü ön planda. Yeni sistem 150 m2'den küçük konutlar için yüzde 8, 150 m2'den büyük konutlar için üzerindeki 10 metrekare için yüzde 18 KDV uygulanacak. Ayrıca kentsel dönüşümde uygulanan yüzde 1'lik avantaj da devam edecek. 

KDV İNDİRİMİ SÖYLENTİLERİ SONRASI KONUT KREDİSİ FAİZLERİ

Konutta KDV indirimi söylentilerinin basında yer alması ve kabinede kararın açıklanabileceğine ilişkin iddialar sonrası bankalarda da hareketlenme başladı. 

Akbank kısa süre öncesine kadar yüzde 2.00'den yüksek faiz oranıyla kredisi sağlıyordu. Banka ilk olarak faiz oranını yüzde 1.99 daha sonra ise yüzde 1.96 seviyesine düşürdü. 

Garanti BBVA'da müşterilerinin ev alımlarına yüzde 2.35 ile aracılık ederken faiz oranlarını güncelledi ve yüzde 1.98 bandına çekti.

İş Bankası'da konut kredisi faiz oranlarında indirime giden bir diğer banka oldu. Banka müşterilerinin ev alımlarına yüzde 2.02 faiz oranı yerine yüzde 1.99 faiz oranı uygulanacağını açıkladı.

Fibabanka'da yüzde 2.00 seviyesinin hemen üzerinde olan faiz oranlarını yüzde 1.99 bandına çekti. 

Tüm bu özel bankaların yanında devlet bankalarının yüzde 1.20, yüzde 1.25 ve yüzde 1.29'luk faiz oranları en uygun seviyede. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@