Konut Kiraları Yüzde 100 Zamlandı, Kiralık Ev Arayanların Önceliği Ucuzluk Oldu!

Kiralık ev fiyatları rekor seviyede zam görürken fahiş zamlara rağmen kiralık ev bulmakta zorlaştı. Durum böyle olunca vatandaşın önceliği de ucuzluk oldu.

Emlak Haberleri 07.04.2022 - 08:45 07.04.2022 - 08:45 Gülcan Özer

Türkiye'de yaşanan zam yağmuru kiralık ev fiyatları ve konut fiyatlarını da olumsuz etkilemiş hem satılık hem de kiralık ev fiyatları rekor seviyede zamlanmıştı. Yaşanan zam yağmuru sonrasında konut kiraları yüzde 100'ün üzerinde zam görürken gelen zamlar vatandaşın kiralık ev kriterlerini de değiştirdi. 

Kiralık ev arayan kişiler daha önce eve ya da okula yakın, yeni bina, depreme dayanaklılık, merkeze ve toplu ulaşım araçlarına yakınlık gibi kriterlere bakarken artık vatandaş ucuz kiralık ev bulduğu anda konumu ve özelliğine bakmadan kiralamaya başladı. Emlak sektörü temsilcileri son dönemde ucuz kiralık konut ilanlarının adeta kapışıldığını belirtiyor. 

VATANDAŞ MERKEZE YA DA İŞİNE YAKIN DEĞİL, FİYATI UCUZ OLANI KİRALIYOR! 

Boş kiralık ev bulmak her geçen gün zorlaşırken vatandaşın da kiralık ev ararken artık kullandığı tek kriter "ucuzluk" oldu. Eskiden vatandaşlar evin güzel ve bakımlı, yeni olması, merkeze yakın olması, depreme dayanıklılık, işine ya da okuluna yakın olması gibi kriterlere bakarken artık fiyatının ucuz olması yeterli oluyor. 

Emlakjet tarafından açıklanan son verilere göre Türkiye'de ortalama kiralık ev fiyatları 3 bin 100 liraya fırlarken İstanbul'da kiralık ev fiyatları bu ortalamayı ikiye katlayarak 6 bin 500 liraya ulaştı. Vatandaş artan kiralar nedeni ile mağdur olurken konu hakkında açıklama yapan TSKB Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Makbule Yönel Maya, "Ayrıca kiralamalarda eskiden özellikle depreme dayanıklı olmasından dolayı tercih edilen yeni konutların artan rakamlar karşısında eskisi kadar ana belirleyici etken olmadığını görebiliyoruz" diyerek artık vatandaşın en önemli önceliğinin kiralık ev fiyatı olduğunu dile getirdi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@