Konut Kiralarının En Çok Arttığı İller Belli Oldu! İstanbul, Ankara, İzmir Kira Artış Oranları!

Koronavirüs salgını Türkiye'de konut piyasasını fiyat anlamında oldukça olumsuz etkiledi. Konutların satış fiyatları inşaat maliyetlerinden dolayı ciddi anlamda arttı. Bu artış konutların kira fiyatlarını da etkiledi. Türkiye'de konut kira fiyatlarının en çok arttığı iller hangileri oldu?

EMLAK HABERLERİ 14.06.2021 - 22:43 14.06.2021 - 22:43

Türkiye'de koronavirüs salgınının etkisiyle konut sektörü ciddi anlamda etkilendi. Özellikle de tam kapanma döneminin rakamlarının gelmesi ile bu görüntü ortaya net şekilde çıktı. Mayıs ayına ilişkin olarak yapılan açıklamaya göre Türkiye'de atılık konutların metrekare fiyatlarında yüzde 40, kiralık konbutların metrekare fiyatlarında ise yüzde 23,3 yükselme oldu. 

KONUT FİYATLARI ARAŞTIRMASI

Bahçeşehir Üniversiresi Ekonomik Ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ile Sahibinden işbirliği ile yapılan araştırmaya dair Konut Piyasası Görünümü raporu yayınlandı. Mayıs ayı rakamlarına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut metrekare fiyatı bir önceki yılın Mayıs ayına nazaran yüzde 40 artarak 3.919 TL oldu. Satılık konut metrekare fiyatları İstanbul'da 5.200 TL, Ankara'da 2.692 TL ve İzmir'de 4.690 TL olarak açıklandı. 

KONUT FİYATLARI EN ÇOK VE EN AZ ARTAN İLLER

Türkiye genelinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatları en hızlı artan ili Aydın oldu. Aydın'da konut fiyatları son 1 yıl içerisinde yüzde 71,4 oranında yükseldi. Satılık konutların metrekare fiyatlarının en az arttığı ile ise Trabzon şeklinde açıklandı. Trabzon konut fiyatlarının ortalama metrekare artışları yüzde 28,8'de kaldı. 

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR KONUT KİRA FİYAT ARTIŞLARI

Kiralık konut piyasasına dair de bir çalışma gerçekleştirildi. Kiralık metrekare fiyatından yıllık artış oranı yüzde 23,3 olurken ortalama kiralık metrekare fiyatı 18,4 TL oldu. İller bazında yıllık kira artış oranları da açıklandı. Buna göre kiralar İstanbul'da yüzde 35,7, Ankara'da yüzde 20,3 ve İzmir'de de yüzde 21,8 arttı. 

KİRALARIN EN ÇOK ARTTIĞI İLLER

Türkiye genelinde son bir yıl içerisinde en yüksek kira artışı meydana gelen iller de belirlendi. Buna göre Diyarbakır yüzde 54,5 oran ile kiraların en çok arttığı il oldu. İkinci sırada ise yüzde 54,3 oranla Mersin geliyor. Listenin üçüncü sırasında bulunan il olan Kahramanmaraş'ta ise kiralar son bir yıl içerisinde yüzde 48,1 arttı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@