Konut Kredisi Borcu Bitmeden Ev Satılabilir Mi?

Konut kredisi ile satın alınan bir evin kredi borcu bitmeden satılıp satılamayacağı merak ediliyor. Konut kredisi borcu bitmeden bir ev nasıl satılabilir? 

Emlak Haberleri 16.05.2022 - 20:11 16.05.2022 - 20:11 Engin Uzunoğlu

Konut kredisi kullanılarak ev satın almak son dönemlerde sıklıkla başvurulan konut satışı yollarından birisi oldu. Konut kredisi çekerek belirli bir vadede taksitlere bağlanan vatandaşlar ilerleyen dönemlerde bu evlerini satmak durumunda kalabiliyorlar. Peki konut kredisi borcu devam eden bir evin satışı mümkün mü? Bankanın ipotek tesis ettiği bir konutun satışı yapılabilir mi? 

KONUT KREDİSİ BORCU OLAN İPOTEKLİ EV SATILIR MI?

Konut kredisi borcu olan evlerin satışının gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda büyük bir merak yaşanıyor. İlkesel olarak üzerinde ipotek olan bir evin satışı ipoteğin tarafı olan kişi veya kurumun izni olmadan kesinlikle satılamaz. Ancak konut kredisi borcu olan bir evin satışı ilgili bankanın bilgisi dahilinde ve bazı kurallara göre gerçekleşebiliyor. 

KONUT KREDİSİ BORCU OLAN EV NASIL SATILABİLİR?

Konut kredisi borcu olan bir evin satışı için hangi kuralların uygulandığı merak edilen konular arasında yer alıyor. Öncelikle konut kredisinin güncel anapara borcu ile erken ödeme cezası ve toplam kredi kapatma tutarı öğrenilir. Bu tutar alıcı tarafından bankaya yatırılıyor. Konut kredisi borcunun üzerinde kalan tutar ise satıcı hesabına bankaya yatırılarak blokeli çek alınıyor. Tapuda konut satış işlemi gerçekleşiyor ve blokeli çek satıcıya veriliyor. Satıcı bankaya giderek blokeli çek karşılığı parayı bankadan tahsil edebiliyor. 

Konut kredisi borcu devam eden bir evi yine konut kredisi kullanarak satın almak için de bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. Alıcı kredi başvurusunda bulunur ve banka konutun ekspertiz raporunu hazırlar. Raporda konutun hangi bankaya ipotek edildiği belirlenir. Bankalar arası yazışma yapılarak satışa izin verilmesi istenilir. Satış işlemi sonrasında konut kredisi veren banka adına ev üzerine ipotek konulur. Ardından bankalar arasında konut kredisi borcu kapatılır ve kalan tutar da konut kredisi çeken kişiye ödenir. Satıcı da bu şekilde parasını alır ve işlem tamamlanır. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@