Ana Sayfa KONUT KREDİSİ 15 Mayıs 2018

Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse / Vefat Ederse Borcu Ne Olur?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi ile beraber ev sahibi olmak isteyen kişiler için yeniden umut ışığı doğmuş oldu. Konut kredisi kullanırken yapılan sigortalar dan biride konut kredisi paketidir. Pek, konut kredisinde hayat sigortası ne işe yarar, konut kredisi çeken kişi ölürse / vefat ederse borcu ne olur?
2018-05-15T21:30:12+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse / Vefat Ederse Borcu Ne Olur?
Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse / Vefat Ederse Borcu Ne Olur?

Kredi Çeken Kişi Vefat Ederse Ne Olur?

Konut kredisi çeken kişi vefat ederse bankanın yürüteceği politika vefat eden kişinin hayat sigortası poliçesi olup olmadığına göre belirlenmektedir. Yani ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası bulunup bulunmadığına göre değerlendirilir.

Eğer vefat eden kişinin hayat sigortası bulunuyorsa bu durumda banka ölümün ardından hayat sigortası poliçesi üzerinden kalan kredi borcunu tahsil ederek hesabı kapatır ve kalan fazla tutar bulunuyorsa bu tutarı vefat eden kişinin yakınlarına öder. Ancak ölen kişinin hayat sigortası yoksa bu durumda konut kredisi borcu vefat eden kişinin yasal mirasçılarına intikal eder ve onların üzerinden tahsil edilir.

Konut Kredisi Ölüm Halinde Nasıl Tahsil Edilir?

Eğer konut kredisi kullanan kişinin hayat sigortası yoksa bu durumda banka yasal mirasçılara başvuruda bulunur ve alacağın tahsilini gerçekleştirmeye çalışır. Ölen kişinin birinci derece akrabaları borcu üstlenerek ödemeye devam edebilecekleri gibi borcu ödeyemeyeceklerini söylemeleri durumunda konut kredisi ipotek hakkı devreye girer ve banka konutu satarak alacağını tahsil eder. Evin satışı tutarı üzerinden alacağını tahsil ederek kalan tutar bulunuyorsa bunu yasal mirasçılara öder.

Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?