Konut Kredisi Çekenlere Müjde Gibi Haber! Ekspertiz Ücreti İadesi İçin Mahkeme Kararını Açıkladı

Konut kredisi masrafları arasında yer alan kredi ekspertiz ücreti hakkında mahkeme emsal karar açıkladı. Konut kredisi çekenler dikkat! Konut ekspertiz ücreti iadesi yargıtay kararı!

Finans 14.10.2021 - 10:18 14.10.2021 - 10:18 Gülcan Özer

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilerden bankaların almış oldukları ekspertiz ücreti parası hakkında mahkemeden emsal karar açıklandı. Kredi çekerek ev alan milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar kapsamında bankaların haksız şekilde almış oldukları ekpertiz ücretinin iadesine karar verildi. Karar başta konut kredisi olmak üzere ipotekli ihtiyaç kredisi çekerek ekspertiz ücreti çeken herkesi ilgilendiriyor. 

KONUT KREDİSİ EKSPERTİZ ÜCRETİ İADESİ YARGITAY KARARI! 

Konut kredisi çeken herkesin ödediği ekspertiz ücreti para iadesi hakkında mahkeme emsal karar açıkladı. 80 bin liralık konut kredisi çeken vatandaşın bankaya ödemiş olduğu 545,71 liralık ekspertiz ücreti hakkında mahkemeye yapmış olduğu başvuruda kredi çekerken ekspertiz ücreti ödeyen herkesi ilgilendiren emsal karar çıktı. 

Kullandığı kredi nedeni ile bankanın kendisinden 545,71 liralık ekspertiz ücreti kestiğini fark eden vatandaş bankaya başvuruda bulunarak bu paranın kendisine iade edilmesini talep etti. Banka tarafından başvurusu reddedilen vatandaş bu sefer Tüketici Hakem Heyeti Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Hakem heyetinin başvurusunu reddetmesi üzerine pes etmeyen vatandaş başvurusunu bir üst mahkeme olan 1. Tüketici Mahkemesi'ne taşıdı. 

Mahkeme tarafından yapılan görüşmede vatandaş haklı bulundu ve parasının iade edilmesine karar verildi. Mahkeme kararını değerlendiren vatandaş "Bankadan konut kredisi kullandık. Banka evime ekspertiz ücreti kesiyor. Bunun faturasını da devlete gösteremiyor. Hakem heyeti başvurumuzu reddetse de Tüketici Mahkemesi davamızı kabul edip, bizi haklı buldu ve haksız alınan ekspertiz ücreti yeniden iade edilecek” dedi. 

konut kredisi ekspertiz ücreti

KONUT KREDİSİ EKSPERTİZ ÜCRETİ GERİ ALINABİLİR Mİ?

Mahkemelerden konu hakkında çıkan pek çok emsal karar bulunmakta olup bankaların konut kredisi ekspertiz parası iadesi için vermiş olduğu ortak karar haksız olan ücretin iade edilmesidir. Bankalar konut kredisi çekmek isteyen müşterilerine değerleme hizmeti sunmakta olup ekspertiz kurumları tarafından yapılan ve fatura kesilen makul fiyatlı ekspertiz ücretleri iade edilmemektedir. 

Ancak yukarıdaki emsal kararda da olduğu gibi bankanın fatura ibraz edemediği, ya da 250 liralık işlem için kendisinin komisyon ekleyerek te 750 liralık fatura kestiği işlemlerde komisyon olarak yansıtılan ya da faturasız olan ekspertiz ücreti para iadesi kapsamına girmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@