Konut Kredisi Çekilerek Satın Alınan Ev Boşanma Sırasında Nasıl Paylaştırılır, Kredi Borcu Hangi Eşe Kalır?

Konut kredisi kullanılarak alınan ve kredi taksitleri devam ederken boşanma gerçekleşmesi durumunda ev nasıl paylaştırılır, kredi borcu kime kalır?

Konut Kredisi Çekilerek Satın Alınan Ev Boşanma Sırasında Nasıl Paylaştırılır, Kredi Borcu Hangi Eşe Kalır?

Türkiye'de son yıllarda boşanma sayılarında ciddi bir artış meydana geldi. Bundan dolayı da boşanma ile eşlerin mal paylaşımına dair büyük bir merak yaşanıyor. Özellikle konut kredisi çekilerek satın alınmış bir evin paylaşımının nasıl yapılacağı merak ediliyor. Böyle bir durumda konut kredisi borçlarını kim ödemeye devam eder ve kredi ile alınan konut nasıl paylaştırılır?

BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI NASIL YAPILIR?

Türk Medeni kanunu ile boşanma sırasında mal paylaşımının nasıl yapılabileceği net çizgilerle belirlenmiştir. Buna göre eşlerin evlilik birliği içerisinde edindikleri mallarda ilkesel olarak her iki eş de aynı oranda hak sahibidirler. Ancak miras veya bağış gibi yolla edinilen mallar bu kapsamın dışında kalmaktadır. O mallarda eşlerin birbirlerinden hak talep etmelerine yasa izin vermemektedir.

KONUT KREDİSİ KULLANILARAK ALINAN VE KREDİ TAKSİTİ DEVAM EDEN EV BOŞANMADA NASIL PAYLAŞTIRILIR?

Konut kredisi çekilerek bir ev satın alınmışsa bu kredi borcunun nasıl hesaplanacağı ve paylaşımın nasıl yapılacağı merak ediliyor. Türk Medeni Kanunu'na göre mal rejimi boşanma ile sona ermektedir. Tarafların boşanma davası açtıkları tarih burada milat olarak kabul edilir. Bu tarihe kadar satın alınan ev için yapılan tüm ödemeler ve ödenen kredi taksitleri ortak ödenmiş kabul edilir. Davanın açıldığı tarihten itibaren ise kredi ödemesini yapan eşin bu ödemeyi tek başına yaptığı kabul edilir. Boşanma davası açıldıktan sonra kredi taksit ödemesini yapmayan eş ortaklıktan çıkarılır.

BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMINDA EVİN KREDİ BORCU NASIL HESAPLANIR?

Kanunen ortak malın paylaşılmasında davanın açıldığı tarihteki kredi borcu üzerinden hesaplama yapılır. örneğin 600 Bin TL değeri olan bir evi satın almak için 400 Bin TL kredi kullanılmış. Evin bugünkü değeri ise 1 Milyon TL olmuştur. Evi satın almak için kullanılan kredinin 40 Bin TL'lik borcu ödendikten sonra boşanma davası açılmış olsun. Böyle bir durumda kredi ödemelerini yapmayan eş evin değerinden evin borcu çıkarıldıktan sonra kalan miktar üzerinden ortak olabilmektedir. Bu hesaplamada bu eş evin değerinden 360 Bin TL çıkarıldıktan sona kalan kısıma ortaktır.

SONRAKİ HABER