Konut Kredisi Çekmek için En Az Ne Kadar Maaş Almak Gerekiyor?

Konut kredisi ile ev almak isteyenler için gelir belgesi sunulması şart. Peki konut kredisi kullanımı için en az kaç TL maaş almak gerekiyor? İşte yanıtı.

Konut Kredisi Çekmek için En Az Ne Kadar Maaş Almak Gerekiyor?

Bankalar konut kredisi paketlerine onay vermek için ilk koşul olarak müşterilerinin kazanç durumlarına bakmaktalar. Hatta müşterilerinin aylık kazançlarının iyi olması yeterli olmaz, son yıllarda ki çalışma durumuna ve SGK prim ödemelerine çalışma düzeni incelenir.

Hemen hemen tüm bankalar konut kredisi başvurularını ince eleyip sık dokuyarak onaylarlar. Kullanılacak nakit paranın limitinin yüksek olması, uzun vadeli ödeme planlaması bankaların tüm koşullar uygun olması durumunda onay vermelerine neden olur.

KONUT KREDİSİ ÇEKMEK İÇİN NE KADAR MAAŞ ALIYOR OLMAK GEREKİYOR?

Konut kredi başvurularında bulunacak olan vatandaşların en az asgari ücret maaş almaları yeterli. Bankalar çalışanların en alt düzeyden asgari ücretten maaş alıyor olmaları durumunda bile belli bir limite kadar onay verirler.

Konut Kredisi Çekmek 2

Yukarıda belirttiğimiz gibi onay verilmesi için çalışanın uzun süredir çalışma hayatında olması gerekiyor. Bankalar uzun süreli çalışma hayatında olanlar için daha yüksek limit ve daha kolay verirler.

Uzun zamandır işsiz olup yeni işe girenlerin başvurularına onay verilmeyebilir. Diğer bir seçenek olarak bankalar bu durumlarda ek teminat gösterilmesini yada kefil şartı talep edebilirler.

Konut Kredisi Çekmek 3

ASGARİ ÜCRETLİLER NE KADAR KONUT KREDİSİ KULLANABİLİR?

Asgari ücretle çalışanlar için konut kredisi hesaplama maaş tutarı üzerinden olacak. Aylık maaşı 2.825 TL olan asgari ücretliler maaşının yüzde 70'i oranında kredi taksiti ödeyebilirler. Kredi ödemeleri 120 ay vadeli ödeme planıyla alınabilir. Güncel hesaplama formülü ile vatandaşlar ortalama aylık 2000 TL taksitle ve 120 ay vadeli ödeme planı oluşturulabilir.

Uygulanan hesaplama formülü ile müşterilere ortalama 150.000 TL'ye kadar kredi limiti sağlanabilir.

Ayrıca bu rakam hanede ek gelirin olması, ek teminat gösterilmesi, kefil gösterilmesi, kişinin kredi puanının çok yüksek olması gibi etmenler kredi kullanım limitinin çok yüksek rakamlara çıkmasını sağlayabilir.

Konut Kredisi Çekmek

GÜNCEL KREDİ FAİZ ORANLARI

Müşteriler için kredi faiz oranları 2021 Ağustos sonu ile 2021 Eylül başında çok yüksek seviyelerde bulunuyor. Güncel kredi oranları en düşük yüzde 1.37 seviyesinde yer alırken bazı özel bankalarda bu oranlar yüzde 2.09 seviyesine kadar çıkıyor. Kampanyalı konut kredilerinde en düşük faiz oranı yüzde 1.25 seviyesinde.