Konut kredisi faiz indirimleri ardından gözler özel bankalara çevrildi!

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında kamu bankaları teker teker konut kredisinde faiz indirimini gerçekleştirdi. Özel bankalar ise beklenen faiz indirimlerini gerçekleştirmeyerek dikkatleri üzerlerine çekti.

EKONOMİ 08.08.2019 - 16:27 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında kamu bankaları teker teker konut kredisinde faiz indirimini gerçekleştirdi. Özel bankalar ise beklenen faiz indirimlerini gerçekleştirmeyerek dikkatleri üzerlerine çekti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirimini 25 Temmuz'da gerçekleştirmesinin ardından kamu bankaları teker teker konut kredisi faizlerini 1,49 oranında 0,99 oranına düşürdü.GÖZLER ÖZEL BANKALARA ÇEVRİLDİKonut kredisi faiz indiriminin ardından vatandaşlar da bankalara başvuru yaparak konut kredilerini çekmeye başladı. Kısa bir zaman içerisinde 13 bin kişi konut kredilerine başvurdu.  Kamu bankalarının gerçekleştirmiş olduğu faiz indirimleri sonrasında vatandaşların büyük talebi ile karşılaşılması ile birlikte gözler özel bankalara çevrildi.TOBB ÖZEL BANKALARA ÇAĞRI YAPTIÖzel bankaların konut kredisi faiz indirimleri gerçekleştirmesi beklenirken somut bir adım atılmaması yetkililer tarafından olumsuz olarak karşılandı. Faiz indirimi kararları sonrasında da özel bankalarının faiz indirimi noktasında çekingen davrandığı gözlendi. Bundan dolayı da Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği özel bankalara faiz indirimi noktasında çağrıda bulundu.HİSARCIKLIOĞLU AÇIKLAMALARI SONRASINDA FAİZ İNDİRİMİ GERÇEKLEŞTİMerkez Bankasının faiz indiriminden sonra yaptıkları çağrıya ilk olarak kamu bankalarının destek vermesinden dolayı memnun olduklarını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Özel bankalarımızın da maliyetlerinin düştüğü bir ortamda, kredi faizlerini düşürmelerini ve piyasaları rahatlatmalarını bekliyoruz." dedi.BÜYÜME RAKAMLARINI GÖRECEĞİZHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın koordinasyonunda gerçekleştirilen planların pozitif olarak karşılığını aldıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Kredi faiz indirim sürecinin hızlanmasıyla net etkiyi üretim ve büyüme rakamlarında da göreceğimize eminiz." diye konuştu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@