Konut Kredisi Faiz Oranları 2022'de Düşecek mi? Bu Haberi Okumadan Ev Almaya Karar Vermeyin!

2022 yılına yaklaşırken konut kredisi oranlarının yönünü merak eden vatandaşlar, ev alıp almama konusunda kararsız kalıyor. Peki Konut Kredisi Oranları 2022'de Düşecek mi? detaylar haberimizde...

Emlak Haberleri 07.11.2021 - 20:11 07.11.2021 - 20:11 Serhat Karaman

Ev sahibi olmak ya da evini yenilemek isteyen vatandaşlar, bu ihtiyaçlarını genellikle bankalardan kredi çekerek kısmen ya da tamamen karşılamakta. 2022 yılına yaklaşırken konut kredisi oranlarının yönünü merak eden vatandaşlar, ev alıp almama konusunda kararsız kalıyor. Sizlere bu haberde konut kredisi oranları ile ilgili önemli gelişmelerden söz ediyor olacağız.

Konut kredisi oranları şu an için %1,29 ile %1,65 arasında seyretmekte. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın ortak duyurusuyla birlikte konut kredisi oranları bir nebze olsun düştü. Bu bankalar %1,29’dan konut kredisi verirken ev alma hayali olan vatandaşların yönü de bu bankalara çevrildi. Peki, 2022 yılında konut kredisi oranları düşecek mi? Konut kredisi oranları ne kadar düşecek? Gelin bu soruların yanıtına birlikte göz atalım.

Beklenti, Konut Kredisi Faiz Oranlarının Düşeceği Yönünde

Genel ekonomik gelişmeler, konut kredisi oranlarının 2021 sonu ya da en geç 2022 başı itibarı ile düşeceğini göstermekte. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl pandemi sürecinin başlangıcında da benzer gelişmeler yaşanmıştı. Devlet, kamu bankaları üzerinden konut kredisi oranlarını düşürerek diğer bankalara da çağrıda bulunmuş ve uzun süreli bir kredi harekatına imzasını atmıştı. Uzmanlar, 2022 yılının başında da benzer bir senaryonun yaşanacağını ifade ediyor. Benzer şekilde bankaların davranışları da bu yönde seyrediyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2022'de Düşecek

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz indirim kararının bankalarca çok dikkate alınmaması hemen herkesi şaşırtmıştı. Bu da bankaların olası bir indirim kararı için hazırlık yaptığı anlamına geliyor. Devlet bankalarının ilk adımı atacağı olası bir kredi harekatına hazırlıklı olmak isteyen bankalar, şu an için herhangi bir kredi indiriminde bulunmadı.

Kamu bankalarının düşük tutarlı faiz indirimi ise özel bankaları harekete geçirmeye yetmedi. Devlet bankaları, 2022 yılı itibarı ile daha dikkat çekici bir indirimle beraber özel bankaları da sürece dahil edeceğe benziyor.

Konut kredisi oranlarının düşüp düşmeyeceği kadar ne kadar düşeceği de önem arz etmekte. Yine uzmanların görüşlerine kulak verildiğinde konut kredisi oranlarının %1’lik seviyenin altına ineceği düşünülmekte. %0,80 ile %1 arasında değişecek konut kredisi oranları ile beraber satışa sunulan konutlara büyük bir talep olacak.

Konut almayı düşünen bireylerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus da kredi oranlarının düşüşte olduğu dönemlerde ev fiyatlarının artması. Dolayısıyla ya kredi oranları düşer düşmez ev almaya karar vermeli ya da daha yüksek maliyete katlanmak suretiyle kredinizi şimdi çekip fiyat artışlarından etkilenmemelisiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@