Konut kredisi faiz oranları düştü! Uyanık ev sahipleri harekete geçti!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında kamu bankaları da teker teker faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekti. Emlak sektörünü hareketlendirecek bu hamle sonrasında ev sahiplerine önemli bir uyarı yapıldı.

EMLAK HABERLERİ 06.08.2019 - 12:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında kamu bankaları da teker teker faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekti. Emlak sektörünü hareketlendirecek bu hamle sonrasında ev sahiplerine önemli bir uyarı yapıldı.

Uzun süredir faiz oranlarının düşmesini bekleyen vatandaşlara ilk güzel haberi 425 baz puan indirimle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamu bankalarının da faiz oranlarını düşüreceğini açıklamasının ardından kamu bankaları teker teker faiz oranlarını indirmeye başladı.KAMU BANKALARI FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRDÜFaiz oranlarının indirilmesiyle birlikte vatandaşlar da en uygun krediyi hangi bankadan çekeceklerini merak etmeye başladı. Konut almak için kredi çekmek isteyen vatandaşlar kamu bankalarının faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesi sonrasında ev aramaya başladı.EV SAHİPLERİNE ÖNEMLİ UYARIEv sahibi hayaliyle ev aramaya başlayan vatandaşları faiz oranlarının düşmesinin ardından uyanık ev sahipleri karşıladı. Faiz indirimi sonrasında evlerinin fiyatlarını yükselten uyanık ev sahiplerine uzmanlar tarafından önemli bir uyarı yapıldı.VATANDAŞLAR EV ARAMAYA BAŞLADISivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, “Neredeyse 1 yıldır bu çağrıyı devlet yetkililerinden talep ettik. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte birçok vatandaşımız talepte bulunarak ev aramaya girişti. Bu oranlar biraz daha düşmeli, mevduat faizlerinin de düşmesi gerekiyor" dedi.BEKLENTİMİZ 0,70!“Son açıklanan konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde Haziran ayında 61 bin 355 konut satışı gerçekleştirildi.” Açıklamasını yapan Çayır, “Haziranda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33,26, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 geriledi. Sektörümüz çok zorda idi. Adeta can çekişiyordu. Yüzde 0,99 ile 100 bin liralık bir konut kredisinde 10 yılda ödenecek olan 116 bin liralık faiz bedeli 71 bin liraya kadar iniyor. Bu da iki oran arasında 45 bin liralık faiz bedelinin cepte kalacağı anlamına geliyor. Beklentimiz 0,70 ama buna şükür deyip ev alacakların bu oranları iyi değerlendirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.FIRSATÇILARIN KARŞISINDAYIZUyanık ev sahiplerine de uyarıda bulunan Çayır, “Kredilerin düşmesiyle gerek mal sahipleri gerekse müteahhit firmaların yoğun talep karşısında fiyatları artırması halinde tekrardan eski günlere yeniden döneriz. Fırsatçıların karşısında olacağımızı ve eski fiyatlar ile yeni fiyatları takip ederek bu kişileri deşifre edeceğimizi belirtmek isterim” ifadelerini kullandı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@