Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Beklenen İndirim Gelmedi

Konut sektörünün büyük bir umutla beklediği konut kredisi faiz oranlarında indirim haberi ne yazık ki yine gelmedi. Ne yazık ki Mart ayının ikinci yarısında da bankalar konut kredisi faiz oranları için indirime gitmedi ve faiz oranlarında beklenen gevşeme yaşanmadı. 

KONUT KREDİSİ 26.03.2018 - 12:22 15.07.2021 - 00:21 SERHATMEDYA

Konut sektörünün büyük bir umutla beklediği konut kredisi faiz oranlarında indirim haberi ne yazık ki yine gelmedi. Ne yazık ki Mart ayının ikinci yarısında da bankalar konut kredisi faiz oranları için indirime gitmedi ve faiz oranlarında beklenen gevşeme yaşanmadı. 

Şu anda konut satın almak için bekleyen pek çok kişinin konut kredisi faiz oranlarının son derece yüksek olması nedeni ile beklemede kalması konu satış rakamlarının gerilemesine neden oluyor. Konut sektörü bu nedenle oldukça sıkıntılı günler yaşarken özellikle de markalı konut projeleri bu sorunu aşabilmek için kendi içlerinde faizsiz konut kredisi desteği sunmayı tercih ediyor.


Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselişte


İnşaat sektörü büyük bir umutla konut fiyatlarının düşmesini beklerken beklentinin tam aksi yönünde konut kredisi faiz oranlarında yükseliş yaşandı. Açıklanan verilere göre 16 Mart 2018 itibari ile bankalarca uygulanan konut kredisi faizlerinin ağırlıklı ortalamasının yüzde 14,87 seviyesine çıktığı belirlendi. Yaşanan bu artış ile beraber konut kredisi faiz oranları geriye dönük 9 senelik zaman dilimi içerisindeki rekorunu kırmış oldu.


Yaşanan Artış İpotekli Konut Satışlarında Da Kendisini Gösterdi


Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki konut kredisi kullanım oranlarını da büyük oranda etkiliyor. Yüksek faiz oranları nedeni ile konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişiler beklemede kalmayı tercih ederken yaşanan bu gelişme ipotekli konut satış rakamlarında da ciddi bir gerileme yaşanmasına neden oluyor. Şubat 2018 ipotekli konut satış rakamı verileri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27,8 oranında düşüş göstermiş durumda. Türkiye'de Şubat ayında ipotekli konut satışı rakamı 27 bin 916 adet olarak açıklandı.

Toplam Konut Satış Rakamı İçindeki Payda Düştü 


Konut kredisi kullanarak ev sahibi olan kişilerin sayı olarak azalması ile beraber toplam konut satışları içerisindeki ipotekli satış rakamı verileri de geriledi. Yaşanan düşüşün ardından ipotekli satışların payı yüzde 29,1 olarak kayıtlara geçerken en çok ipotekli konut satışının yapıldığı il İstanbul oldu. İstanbul'da 5 bin 190 adet konutun satışı ipotekli olarak gerçekleştirilirken elde edilen bu rakam ile İstanbul ipotekli konut satış rakamlarında yüzde 18,6 oranında pay almış oldu. Toplam konut satış rakamları dikkate alındığında ise en fazla ipotekli satış payının yüksek olduğu ilimiz ise Amasya olarak kayıtlara geçti. Amasya yüzde 40,8 gibi oldukça dikkat çekici bir oranla ipotekli konut satışı gerçekleştirdi. Kaynak:emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@