Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Peşin ve Senetli Ev Satışları Arttı!

Yükselen konut kredisi faiz oranları sonrasında vatandaşlar peşin ve senetli ev alımlarına yöneldi, ipotekli ev satışları azaldı.

Emlak Haberleri 24.07.2021 - 09:25 24.07.2021 - 09:34 Gülcan Özer

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile vatandaşlar bankadan konut kredisi çekerek ev sahibi olmak yerine kendi birikimleri ya da senetle konut sahibi olma yöntemlerine yöneldi. Açıklanan son konut satış rakamlarına göre ipotekli konut satışları büyük bir düşüş yaşarken peşin ve senetli konut satış rakamları ise yükselişe geçti. 

MARKALI KONUT PROJELERİ 48 AY VADELİ FAİZSİZ TAKSİTLE EV SATMAYA BAŞLADI! 

Konut kredisi paketlerine olan talebin düşmesi nedeni ile müşteri kaybetmek istemeyen markalı konut üreticileri oluşan yoğun talebi değerlendirmek amacı ile senetle konut satışı kampanyalarına hız verdi. Pek çok projede faizsiz konut satışı için uygulanan vade süresi 48 aya kadar uzatıldı. 

Emlak Konut GYO gibi büyük markalı konut üreticileri tarafından yapılan bazı projelerde ödemelere erteleme imkanı da tanınırken rakamlardaki değişimler istatistiksel raporlara da yansıdı. 

SENETLİ VE PEŞİN SATIŞLAR İPOTEKLİ KONUT SATIŞ RAKAMLARINI 4'E KATLADI! 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre 2021 senesinin ilk 6 aylık dönemini kapsayan birinci yarıda diğer satışlar türüne dahil olan senetli ve peşin satış kategorisinde 448 bin 642 adet konut satışı yapılırken ipotekli konut satış rakamı ise 104 bin 168 adet ile sınırlı kaldı. 

ipotekli konut satışları düştü

2021 yılının Haziran ayında ise 105 bin 853 adet konut peşin ve senetle satılırken banka kredisi ile satılan konut sayısı ise 28 bin 878 adet ile sınırlı kaldı. 

BİRİKİMİNİ PEŞİNAT VEREN VATANDAŞ, KALANI SENETLE TAKSİTLİ OLARAK ÖDEMEYİ TERCİH EDİYOR

Sektör temsilcileri de son dönemde senetle konut satış rakamlarının arttığına dikkat çekerken vatandaşların birikimlerini peşinat olarak yatırdıklarını, kalan tutarı ise taksitle ödemeyi tercih ettiklerini dile getiriyor. Bankaya oranla bu şekilde ev sahibi olmanın maliyeti çok daha düşük kalırken tüketiciler yarı yarıya avantajlı bir şekilde ev sahibi oluyor. 

Geride bıraktığımız sene kamu bankaları tarafından verilen yüzde 0.64 faizli 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası sonrasında konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmiş bazı bankalarda yüzde 2 seviyesini dahi aşmıştı. Temmuz ayı sonu itibari ile ise en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 seviyesinde yer alıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@