Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldikçe, İpotekli Konut Satış Rakamları Düşüyor

Bankaların konut kredisi faiz oranları yükseldikçe yeni rekorlar kırmaya devam ederken yaşanan artışa paralel olarak ipotekli konut satış rakamları da düşmeye devam ediyor.

EMLAK HABERLERİ 25.04.2018 - 16:59 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

Bankaların konut kredisi faiz oranları yükseldikçe yeni rekorlar kırmaya devam ederken yaşanan artışa paralel olarak ipotekli konut satış rakamları da düşmeye devam ediyor. Adeta el yakan faiz oranları nedeni ile vatandaşlar konut kredisi kullanmak yerine senetle konut satışı yapan projeler gibi alternatif çözüm arayışlarına giriyor. 

Sadece 89 Bin İpotekli Konut Satıldı Türkiye'de 2018 yılının ilk çeyreğini kaplayan Ocak 2018, Şubat 2018 ve Mart 2018 dönemlerinde sadece 89 bin adet ipotekli konut satışı gerçekleştirildi. Söz konusu satış rakamı 2017 yılında yapılan satışlarla karşılaştırıldığında yaşanan düşüş oldukça net bir şekilde ortaya çıktı.Bankaların beklenen konut kredisi faiz indirimini yapmaması durumunda düşüşlerin daha da hızlı bir şekilde devam etmesi bekleniyor. Türkiye'de söz konusu dönemde toplam 303 bin 817 adet konut satışı yapılırken satılan konutlardan sadece 89 bin 380 tanesi için konut kredisi kullanılması dikkat çekti.Senetli Konut Satış Rakamları Yükselmeye Devam Ediyor İnşaat sektörü düşen konut satış rakamlarını toplamak adına riski kendisi üstlenmeye devam ediyor. Ortaya çıkan son verilere göre markalı konut projeleri senetle konut satışı yaparak satış rakamlarını arttırmaya çalışıyor. Bu da senetle konut satış oranında artış yaşanmasına neden oluyor.Diğer satış türü toplamını oluşturan peşin satışlar, senetle konut satışı ve farklı ödemeleri kapsayan toplam satış türünün ise rakamı 214 bin 497 adet olarak belirlendi. Bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi inşaat sektörünün ortak talebi olarak öne çıkarken hükümetin de bunu zorunlu kılacak bir dizi yenilik üzerinde çalıştığı biliniyor. Yapılacak olan müdahaleler ile faiz oranlarının düşürülmesi başarılabilirse bu durumda konut satış rakamları ile ipotekli konut satış rakamları için rekor artış yaşanması bekleniyor.Kamu Bankaları Düşük Faizli Konut Kredisi Verecek Yapılacak olan müdahaleler ile özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmemesi durumunda hükümet ikinci müdahale planını hayata geçirecek ve kamu bankaları üzerinden uygun faiz oranları ile kredi kullandıracak. Yani kamu bankaları can simidi olarak kullanılacak. Kaynak: emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@