Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 0.61 Seviyesine İnsin, Ev Fiyatları Artırılmasın Talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken konut kredisi faiz oranlarına dair yapmış olduğu açıklamasında, kredi faiz oranlarının istenilen seviyede olmadığını dile getirerek oranların düşmesini gerektiğini ifade etti.

EKONOMİ 20.11.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:12 SERHATMEDYA

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken konut kredisi faiz oranlarına dair yapmış olduğu açıklamasında, kredi faiz oranlarının istenilen seviyede olmadığını dile getirerek oranların düşmesini gerektiğini ifade etti.

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile bankaların kredi faiz oranları yüzde 0.99 ile 0.98 seviyelerinde indi. Kamu ve bazı özel bankaların anlaşmalı konut projelerinde sağladıkları faiz oranları ise yüzde 0.79 ile yüzde 0.78 seviyesinde. Faiz oranlarında yaşanan düşmeler sonrası oluşan bu tabloya ise Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den değerlendirme ve talep geldi. KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YETERİNCE DÜŞMEDİTESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken konut kredisi faiz oranlarına dair yazılı bir açıklama yaptı. Bendevi Palandöken kredi faiz oranlarını ele aldığı yazılı açıklamasında halen satılamayan binlerce konut olduğu vurgusunda bulundu. Bu konuda TÜİK verileri yapmış olduğu değerlendirmesini kamuoyu ile paylaşan Bendevi Palandöken; banka faiz oranlarının belirli seviyelerden düştüğünü ancak buna rağmen konut satış rakamlarının azaldığını ifade etti. Bu kapsamda geçmiş yıllarda uygulanan yüzde 0.60 ile yüzde 0.67 faiz oranlarını dile getiren TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bir başka konuy dair de değerlendirmede bulundu.Bankaların faiz oranlarında yaşanan indirimin ardından ev sahiplerinin fiyatları artırmasını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken şu açıklamada bulundu. "İnşaat sektörünün canlanması, vatandaş ve esnafımızın daha kolay bir şekilde ev sahibi olması için bankalar konut kredi faizlerini dişe dokunur seviyeye çekmeli. Öte yandan konut fiyatları Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,84 arttı. Mülk sahipleri faizler düştüğü için konut fiyatlarını artırmamalı. Hem bankalar faizlerde hem mülk sahipleri fiyatlarda indirime giderse ancak o zaman inşaat sektörü de piyasalar da canlanır"Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@