Konut Kredisi Faizler Düştü, Ev Fiyatlarına Zam Yağmuru Başladı!

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile ev sahibi olmak için umutlanan vatandaş bu seferde yüksek konut fiyatı engeline takıldı. Konut piyasasında başlayan hareketlilik yüksek faiz oranı engelini aşarken bu seferde yüksek konut fiyatları engeline takıldı!

EMLAK HABERLERİ 07.09.2019 - 12:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile ev sahibi olmak için umutlanan vatandaş bu seferde yüksek konut fiyatı engeline takıldı. Konut piyasasında başlayan hareketlilik yüksek faiz oranı engelini aşarken bu seferde yüksek konut fiyatları engeline takıldı!

Uzun süredir yüksek faiz oranları nedeni ile ev sahibi olmak için bekleyen vatandaşlar kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası ile rahat nefes almıştı. Düşen faiz oranlarını değerlendirerek ev sahibi olmak için alıma yönelen vatandaş bu seferde yükselen konut fiyatları engeline takıldı. Konut Fiyatları Yükseldi Mi?Evet, ne yazık ki konut fiyatlarında yükseliş yaşanmaya devam ediyor. Vatandaşın tüm talepleri ve emlakçıların çağrısına rağmen hem müteahhitler, hem konut firmaları hem de ikinci el konut satışındaki ev sahipleri konut fiyatlarına zam yapmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre konut fiyatlarına ilk etapta yüzde 10 ila yüzde 20 arasında zam yapıldığı görülürken yapılan küçük oranlı zamlar ise haklı bulunuyor. Özellikle de son dönemde inşaat maliyetleri ve işçilik fiyatlarında yaşanan artış ile küçük oranlı zamlar kabul edilebilir olarak açıklanırken yüksek zamlar ise "fırsatçılık" olarak eleştiriliyor. Konut Fiyatlarına Zam Yapılmaya Devam Edilirse Ev Satışları Yine Durur!Ekonominin şu anda kırılgan olması nedeni ile vatandaşın ev alımına küstürülmemesi gerektiğini belirten Adrese Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Hiçdurmaz “Aslında her iki tarafta da bekleyiş hâkimdi.Vatandaş, ev almak için uzun süredir faizin düşmesini kolluyordu. Müteahhit firmalar ise, yıllardır artan maliyetleri fiyatlarına yansıtamıyordu. Bugün gelinen noktada, vatandaşın talebi 0,99 kredi oranı ve 180 ay vade imkânı ile biraz yükseldi.İstanbul’da özellikle ikinci el piyasada ve daha merkezî olmayan bölgelerde satışlar daha hareketli. Bu anlamda bir kıpırdanma var. Diğer taraftan yeni projelerde ve merkezi bölgelerde konut fiyatlarında biraz artışlar gözleniyor" diyerek tarafları uyardı. Konut fiyatlarına yapılan yüksek zamların vatandaşın konut alım talebini olumsuz etkiler diyerek uyarıda bulunan Hiçdurmaz düşen faiz oranlarının uygun ev fiyatları ile desteklenerek konut satışlarının arttırılması gerektiğini vurguladı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@