Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi? Hangi Banka Aylık Yüzde Kaç Faizle Konut Kredisi Veriyor?

Yeni bir ev satın almak için imkanları araştıran vatandaşlar konut kredisi faizlerinin düşüp düşmeyeceğini merak ediyorlar. Konut kredisi faizleri düşer mi? Banka banka konut kredisi faizleri...

Finans 08.10.2021 - 02:00 08.10.2021 - 02:00 Engin Uzunoğlu

Yeni bir ev satın almak isteyenlerin en büyük finansman yardımcısı bankalardan çektikleri konut kredileri oluyor. Ancak yüksek faizlerle konut kredisi çekmek istemeyen vatandaşlar konut kredisi faizlerinin düşmesini bekliyorlar. Konut kredisi faizleri düşer mi? Hangi banka yüzde kaç faizle konut kredisi veriyor? 

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞER Mİ?

Konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar uzun bir süredir faizlerin düşmesini bekliyorlar. Merkez Bankası aylarda faiz artırımı yapan bir politika ile ekonomiye yön vermişti. Bundan dolayı da konut kredisi faizleri oldukça yükselmişti. Şu anda da yüksek seviyelerden faizlerle konut kredisi veriliyor. Peki konut kredisi faizleri düşer mi? Merkez Bankası faiz indirimi ile konut kredisi faizi düşer mi?

Ekonomistler konut kredisi faizlerinde şu anda özel bir politika değişimi olmadıkça düşüş beklemiyorlar. Bilindiği gibi pandemi sürecinde konut kredisi faizlerinde önemli indirimler yapılmıştı. Kamu bankalarının bu indiirmleri konut stoklarının erimesini de sağlamıştı. Ancak şu anda konut kredisi faizlerinin düşüşü ile alakalı olarak bir ekonomik ortamın oluşmadığı ifade ediliyor. 

Ekonomistler Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin piyasalar açısından yapısal bir etkisinin olmadığını, bankaların yüksek faizlerle kaynakları elde ettiklerini, yüksek faizlerle elde edilen kaynakların düşük faizlerle konut kredisi olarak verilmesinin imkanı olmadığını ifade ediyorlar. Dolayısıyla konut kredisi faizlerinde düşüş yöneünd ebir beklenti bulunmuyor. 

konut kredisi faizleri güncel oranlar

HANGİ BANKA YÜZDE KAÇ FAİZLE KONUT KREDİSİ VERİYOR?

Konut kredisi kullanmak isteyenler bankaların güncel faiz oranlarını araştırıyorlar. Şu anda kamu bankaları yine en düşük faizli konut kredisi veren bankalar arasında bulunuyorlar. Ziraat Bankası ve Vakıfbank aylık yüzde 1,37 faizle ve Halkbank ise aylık yüzde 1,38 faizle konut kredisi vererek müşterilerin ev sahibi olmaları için destek oluyorlar. 

Özel bankalar içerisinde uygun faizle konut kredisi veren bankalar da bulunuyor. Akbank ve TEB aylık yüzde 1,37 faizle müşterilerine konut kredisi veriyorlar. İş Bankası aylık yüzde 1,38 faizle, Yapı Kredi Bankası ise aylık yüzde 1,39 faizle konut kredisi vererek müşterilerini destekliyorlar. Garanti BBVA'nın konut kredisi faizi aylık yüzde 1,46 ve QNB Finansbank konut kredisi faizi aylık yüzde 1,48 olarak açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@