Konut Kredisi Faizleri Ne Durumda? Faizler Neden Yükseliyor! En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları yükselmeye başladı. TCMB faiz indirimlerine rağmen konut kredilerinde bazı bankalar oranları artırdı. İşte en uygun konur kredileri…

Konut Kredisi Faizleri Ne Durumda? Faizler Neden Yükseliyor! En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararları piyasalarda etkili olurken, bankaların konut kredisi faizlerine bu indirimler henüz yansımadı. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren bazı bankalar konut kredisi faiz oranlarını yükseltmeye başladı. Kamu bankaları ise mevcut oranları ile konut kredisi sunmaya devam ediyor.

Akbank, Garanti ve İş Bankası’nın güncel konut kredisi faiz oranlarında yaşanan değişimler ise ev salmak isteyen vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Ev fiyatlarında yaşanan olağanüstü artış sonrasında yeni ev almak isteyen vatandaşlar bir süre daha bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Bankalar ise uygun krediler ile konut satışlarının canlanması ve vatandaşların ev sahibi olmasını sağlamayı hedefliyor. Türkiye’nin önde gelen kamu bankalarından Ziraat, Vakıf ve Halkbank, düşük faiz oranları ile dikkat çeken bankalar arasında yer alıyor.

Üç kamu bankası tarafından yüzde 1,20’den başlayan faiz oranları ile kredi sağlanmaktadır. 120 aya kadar vade seçeneklerine sahip kredi fırsatlarından yararlanarak sahip olmak istediğiniz evin büyük kısmı için finansman desteğinden yararlanabilirsiniz.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

TCMB’nin son faiz indirimlerinin henüz konut kredisi faiz oranlarına yansımamasının ardından vatandaşlar uygun konut kredisi arayışına başladılar. Şuan için en uygun konut kredisi kamu bankaları tarafından sunulmaya devam ederken birçok banka tarafından cazip oranlar açıklandı.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ise şu şekilde:

· Akbank Konut Kredisi Yüzde 1,82

· İş Bankası Konut Kredisi Yüzde 1,75

· Yapı Kredi Konut Kredisi Yüzde 2,11

· ING Bank Konut Kredisi Yüzde 2,29

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselecek

Son dönemde gelen TCMB faiz indirimlerine rağmen yatay bir seyirle devam eden konut kredisi faiz oranları, vatandaşların en uygun oranlarla konut sahibi olmaları sağlıyor. Ancak gelecek yıl için konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi beklentisi artmış durumda. Bazı bankaların konut kredisi faiz oranlarını yükseltmesinin ardından gelecek yıl için oranların artacağı görüşü dikkat çekiyor.

SONRAKİ HABER