Konut Kredisi Faizleri Son 1 Yılda Yüzde 32 Arttı!

Konut kredisi faizleri her geçen gün yükselmeye devam ederken yaşanan artış en çok vatandaşı vuruyor. Konut kredisi faiz oranları yeniden yükselirken son 1 yıl içinde yaşanan artış yüzde 32 seviyesine dayandı.

KONUT KREDİSİ 07.08.2018 - 18:30 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Konut kredisi faizleri her geçen gün yükselmeye devam ederken yaşanan artış en çok vatandaşı vuruyor. Konut kredisi faiz oranları yeniden yükselirken son 1 yıl içinde yaşanan artış yüzde 32 seviyesine dayandı.

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ev satın almak isteyen vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişiler faiz oranları yüksek olduğu için beklemede kalmayı tercih ediyor. Konut almak isteyen kişilerin beklemede kalması ise konut satışlarının adeta bıçak gibi kesilmesine neden oluyor. Deyim yerindeyse inşaat sektöründe yaprak kımıldamıyor. Durum böyle olunca inşaat sektörü temsilcileri konut kredisi faiz indirimi için yeniden hükümetin kapısını çaldı. Konut Satış Hızı Düşüyor, Konut Stoku Oranı Artıyor Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ile beraber inşaat sektöründe konut satışı hızı büyük oranda düşmüş durumda. Yaşanan durgunluk aynı zamanda konut stok oranının da artmasına neden oluyor. Ürettiği konutları satamayan müteahhitler ödemede sorunlar yaşamaya başladı. Pek çok inşaat firması iflas öncesinde konkordato ilan ederken inşaat sektöründe yaşanan daralma alt sektörleri çok daha ciddi bir şekilde etkiliyor. Ortaya çıkan bu tablo ise hükümetin konut kredis müdahalesini zorunlu hale getiriyor. Çünkü inşaat sektöründe yaşanan kriz Türk ekonomisinin en büyük itici gücü olan bir sektörün darbe alması anlamına geleceği için içinden çıkılmaz bir hal alma riski barındırıyor. Emlak Bankası Üzerinden Sıfır Konut Kredisi Verilebilir!

Yaşanan daralmayı önlemek amacı ile hükümetin masasında Emlak Bankası jokeri bulunuyor. Hükümet Emlak Bankası üzerinden düşük faizli konut kredisi kullandıracak. Ancak bu kredinin sadece 5 yıl vadeil kullandırılması ve yine sadece sıfır konutlar için kullandırılması ihtimali bulunuyor. Bu ihtimal vatandaşın tepkisini çekerken özellikle de kredinin sadece sıfır konut satışı ile sınırlandırılması iddiası yoğun tepki çekiyor. Çünkü dar gelirli vatandaşların fiyatları her geçen gün yükselen sıfır konut projeleri arasından daire alması pek mümkün gibi görünmüyor. Dar gelirli kişiler ucuz ikinci konut satın almak için indirimli konut kredisi çekmek istiyor.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@