Konut Kredisi Faizlerinde İlk İndirim! Ekim PPK Toplantısı Öncesi Açıklandı

Merkez Bankası Ekim 2021 dönemi PPK toplantısı öncesinde bir banka konut kredisi faiz oranlarını indirdi. Yeni faiz oranları ile ev almak isteyecekler için güncel maliyet tabloları Emlak365'te.

Finans 20.10.2021 - 10:39 20.10.2021 - 10:39 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayı Para Politikaları Kurulu toplantısı 21 Ekim tarihinde düzenlenecek. PPK toplantısı sonrasında ise alınacak kararlar ilan edilecek. Faiz indirimi olması durumunda ise bankaların kredi faiz oranlarında düşme beklenecek. PPK kararlarına bir gün kala ise konut kredisi faizlerinde indirim geldi. 

PPK FAİZ İNDİRİMİ/ARTIRIMI KARARI ÖNCESİNDE 

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. TEB tarafından alınan karar PPK faiz kararının açıklanmasından önce duyuruldu. 

TEB kısa süre öncesinde kadar yüzde 1.41 aylık faiz oranıyla 120 ay vadeli konut kredisi sağlıyordu. Banka yeni gün itibariyle kredi faiz oranlarını yeniledi. Bundan sonraki günlerde konut kredisi başvurusunda bulunacak olan müşteriler için TEB konut kredisi yüzde 1.37 faiz oranıyla sunulacak. 

Konut Kredisinde En Düşük Faiz

Konut kredisi kullanarak ev alacaklar için iki kamu ve iki özel banka tarafından yüzde 1.37 faiz oranı uygulanıyor. 

Söz konusu oranlar bu dönemin en düşük faiz oranı. Ancak bazı bankaların özel şartlı kampanyaları bu sıralamanın dışında. Düşük faizli kredi kullanmak isteyenler ödeme tablosu ise şu şekilde;

En Düşük Faizle Kredi Kullanırsam Ne Kadar Öderim?

En düşük faiz oranı olan yüzde 1.37 faizle kredi kullanarak ev alacak olan bir müşteri 10 yıllık bir ödeme planı oluşturursa yapacağı ödemelere dair tablo aşağıda ki gibi olacak. 

TEB, Akbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasından;

Aylık yüzde 1.37 faiz oranı kullanarak ev almak isteyen bir müşteri 200.000 TL konut kredisi çekerse ve geri ödemelerini 120 ay vade ile yapmayı planlarsa aylık ödemeleri 3 bin 405 TL olur. 

200 bin TL'lik konut kredisi 120 ay sonunda ise 410 bin TL bandında ödenmiş olacak. 

KONUT KREDİSİ KAMPANYALARI

Konut kredisi kampanyası olan ve en dikkat çeken oranları sunan bankalar Ziraat Bankası ve Vakıfbank. 

İki bankada yeşil ev konut kredisi sağlıyor. Bu kredi enerji kimlik belgesi A ve B sınıfında olan konutlardan almak isteyenlere yüzde 1.25 ve yüzde 1.35 faiz oranı sunuyor. Ödemeler 120 ay vade ile yapılacak olup esnek ödeme planları da sunuluyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@