Konut Kredisi Faizlerinden Sonra Konut Kiraları Da Yükselişte!

Konut kredisi faiz oranları yükseldiği için vatandaş ev almaktan vazgeçmek zorunda kalırken yükselen kira fiyatları yaşanan mağduriyeti arttırıyor.

Emlak Haberleri 18.08.2018 - 11:01 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Konut kredisi faiz oranları yükseldiği için vatandaş ev almaktan vazgeçmek zorunda kalırken yükselen kira fiyatları yaşanan mağduriyeti arttırıyor.

Son dönemde kentsel dönüşüm projeleri nedeni ile kiraya çıkan kişi sayısının artması, ardından da yaşanan yoğun Suriyeli aile göçü ne yazık ki konut kiralarını uçurmuş durumda. Ev sahipleri deyim yerindeyse burunlarından kıl aldırmazken hem konutlar için talep edilen kira fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Ekonomide yaşanan olumsuzluklar enflasyon rakamlarına yansırken bu da kira zam oranlarının yükselmesi anlamına geliyor. TÜİK ÜFE Kira Zam Oranı Yüzde 17 Oldu! Enflasyon rakamlarında yaşanan artış vatandaşın içerisinde oturduğu konut içinde yüksek oranda zamdan etkilenmesine neden oluyor. TÜİK Ağustos 2018 kira zam oranı son 8 ayın zirvesini görürken bin lira kira veren kişilerin evlerinin kirası 170 lira birden zamlandı. Vatandaşın parası pula dönüşürken maaşlara yapılan sınırlı tutardaki zamma rağmen kiralara yüksek oranda zam yapılması büyük tepki topladı. Bilindiği üzere ülkemizde konut kira sözleşmesi 1 yılı doldurduğunda iptal edilmezse otomatik olarak yenileniyor ancak bu yenileme esnasında ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı bulunuyor. Kira zam oranı ev sahibi ile kiracı arasında belirlenen bir oran varsa bu orana göre uygulanırken böyle bir anlaşma yoksa yani kira sözleşmesi zam oranı gibi bir madde içermiyorsa ÜFE oranı baz alınarak kiraya zam yapılıyor. Ev sahipleri 12 aylık ÜFE ortalaması üzerinden zam yapıyor ancak bu oran en fazla zam yapılabilecek sınır olarak uygulanıyor. Yani isteyen ev sahibi kiracısına daha düşük oranda zam yapabiliyor ancak bu oranın üzerinde bir zam yapılmasına kesinlikle izin verilmiyor. TÜİK Temmuz 2018  Enflasyon Rakamları ve Ağustos Kira Zam Oranı 2018 İçin TIKLAYINIZ...


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@