Konut Kredisi İçin Şok İddia! Konut Kredisi Faiz İndirimi Sadece Sıfır Konutları Kapsayacak"

İnşaat sektörü yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile zor günler yaşarken ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarda büyük bir umutla konut kredisi indirimi müjdesi bekliyor.

KONUT KREDİSİ 05.08.2018 - 17:40 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

İnşaat sektörü yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile zor günler yaşarken ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarda büyük bir umutla konut kredisi indirimi müjdesi bekliyor.

Ancak bugün ortaya atılan yeni iddia ne yazık ki konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişileri üzecek türden. Maliye Bakanlığı ile inşaat sektörünün yeni bir konut kredisi sistemi üzerinde çalıştıkları biliniyordu. Bugün yapılan açıklamalar ise ev sahibi olmak için müjdeli bir haber bekleyen kişileri üzdü. Çünkü yapılan son açıklamada indirimli konut kredisi desteğinin sadece sıfır konut satışları için geçerli olacağı bilgisi verildi. Yani ikinci el konut satın almak isteyenler bu fırsattan yararlanamayacak. Yeni sistem sıfır konut kredisi desteği olarak anılacak. Aradaki Farkı Devlet Ödeyecek İnşaat sektörü yeni sistemde kısa süreli konut kredisi indirimi yerine kalıcı bir çözüm istiyor. Bunun içinde kamu bankalarının konut kredisi indirimi yapmalarına zorlanması yerine tüm bankaların konut kredisi paketine alınmasını, devletin yıllık yüzde 8 konut kredisi desteği vermesini istiyor. Yani konut kredisi indirimi yerine devletin konut kredisi desteği vereceği yeni bir sistem gelecek. Zararı devlet üstlenecek ancak bu yeni sistem sadece sıfır konut satışlarını kapsayacak. İkinci el konut almak isteyen kişiler için ise bankaların uygulamış oldukları aynı oran geçerli olacak. Yeni sistem bu şekilde onaylanırsa ne yazık ki gerçekten konut kredisi indirimi desteği ihtiyacı duyan dar gelirli aileler mağdur olacak. Oldukça yüksek fiyatlara satılan sıfır konut projeleri bu ailelerin alım güçlerine uygun olmadığı için vatandaş yine mağdur olacak. Açıklama GYODER İstişare Başkanı Çelik'ten Geldi Vatandaşda şok etkisi yaratan yeni haber GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik tarafından yapıldı. Çelik yapmış olduğu açıklamasında "Devletten bu konuda bir 'altın vuruş' bekliyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir.Böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. Faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. Doğrudan vatandaş yararlandırılacak. Vatandaş kredi başvurusu yaparken, devlet bankaya, 'Bu kredinin faiz yükünün yıllık 8 puanlık kısmını ben karşılayacağım' diyecek.Vatandaş adına o bölüm bankaya ödenecek. Bu destek için 700 bin liralık bir konut fiyatı üst sınırı belirlenmeli. Ayrıca bu destek sıfır konutlar için verilmeli. Destek 5 yıllık bir dönemi kapsamalı. Aslında Hazine ve Maliye Bakanlığı, 8 puanlık faiz desteğinin 4’ünü, konut satıldığı anda tapu harcı olarak alabilecek. Dolayısıyla destek 4 puana inmiş olacak"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@