Konut Kredisi İle Alınan Ev Kredi Borcu Bitmeden Nasıl Satılır?

Konut kredisi kullanılarak alınan bir evin nasıl satılabileceği merak ediliyor. Kredi ile alınan ev için satış işlemi nasıl yapılır?

Emlak Haberleri 10.11.2021 - 01:50 10.11.2021 - 01:50 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de konut kredisi kullanımı oldukça yaygınlaştı. Konut kredisi kullanıp ev satın alan bazı vatandaşlar kredi borcu bitmeden satın aldıkları konutları çeşitli nedenlerle satmak isteyebiliyorlar. Peki kredi ile satın alınan konut nasıl satılır? 

KREDİ İLE ALINAN EV NAKİT OLARAK NASIL SATILIR?

Kredi ile satın alınan konutun satış işlemi iki yolla gerçekleşebiliyor. Bunların ilki bu konutun nakit olarak satılmasıdır. Bunun için izlenecek yollar merak ediliyor. Öncelikle konut kredisi çekilen banka ile iletişime geçilerek konut kredisinin kapatılması konusunda ne kadar ödeme yapılacağı öğrenilir. Evin satışı için anlaşılan tutar evi satın alacak olan alıcı tarafından bankaya yatırılır. Bu yatırılan tutar karşılığında bankadan blokeli çek alınır. Ardından tapuya gidilerek evin tapu devir işlemleri gerçekleştirilir. Blokeli çek de satıcıya verilir. Blokeli çeki bankaya götüren satıcı tahsilatı yapar ve ardından bankaya olan konut kredisi borcunu kapatır. Bankadan konut üzerindeki ipoteğin kaldırılması için yazı alınır. Bu yazı ile topu üzerindeki ipotek kaldırılıyor ve satış işlemi sorunsuz tamamlanmış oluyor. 

KREDİ İLE ALINAN EV KREDİ İLE NASIL SATILIR?

Kredi borcu devam eden evin konut kredisi ile satın alınmak istenmesi durumunda ise izlenecek yollar şu şekilde olmaktadır:

-Alıcının konut kredisi başvurusunun kabul edilmesinin ardından ev için ekspertiz raporu hazırlanır ve hangi bankadan ipotekli olduğu tespit edilir.
-Konut kredisi verecek banka kredi borçlusu olan banka ile yazışma yapar ve kredi borcunun kapatılması durumunda ipotek kaldırma yazısını ve güncel kredi kapatma tutarını talep eder. 
-Yazı gönderildikten sonra tapuda satış işlemi yapılır ve yeni kredi kullanılan bankanın adına tapu üzerinde ikinci derece ipoteği konulur 
-Tapuda satış yapıldığına dair belgeler bankaya geldiğinde konut kredisinin açılışı yapılır 
-Açılan kredi tutarından konut kredisi borcu kadar diğer bankaya gönderilir geri kalan tutar da krediyi çekene verilir 
-Kredinin kapatılmasının ardından bankadan alınan ipotek kaldırma yazısı tapuya verilir eski kredi sahibi bankanın ipoteği kaldırılıp yeni kredi veren bankanın ikinci derece olan ipoteği birinci derece yapılır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@