Ana Sayfa KONUT KREDİSİ 16 Mayıs 2018

Konut Kredisi İle Arsa Alınır Mı?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ederken düşürülen konut kredisi faiz oranları bu sayıyı arttıracak gibi görünüyor.
2018-05-16T15:04:05+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Konut Kredisi İle Arsa Alınır Mı?
Konut Kredisi İle Arsa Alınır Mı?

Diğer kredi türleri ile kıyaslandığında hem daha düşük faizli hem de daha uzun vadeli olması nedeni ile tercih edilmektedir. Bankalar daha düşük faiz oranları ve esnek ödeme vadeleri sunulması nedeni ile sadece konut alımlarını finanse etmek üzere kullandırmaktadır. Peki, konut kredisi ile arsa alınır mı?

Konut Kredisi Kullanarak Arsa Yatırımı Yapmak Mümkün Mü?

Hayır, hiçbir banka arsa alımını finanse etmek üzere konut kredisi kullanımına izin vermemektedir. Zaten bankalar arsa alımı için kredi desteği sunan müşterilerine finansal destek sağlamak adına arsa kredisi paketleri üzerinden kredi desteği sağlamaktadır.

Arsa Kredisi Nedir?

Bankaların arsa alımlarını finanse etmek üzere kullandırmış olduğu kredilere arsa kredisi adı verilmektedir. Ülkemizde kredi veren tüm bankalar aynı zamanda arsa kredisi veren bankalar arasında yer almakta olup bu kredi paketleri ile konut kredisi paketleri arasında yer alan en büyük fark vadesinin daha kısa olmasıdır.

Günümüzde bankalar 240 ay vadeli konut kredisi kullandırmakta olup arsa kredisi ise en fazla 60 ay vadeli olarak kullandırılmaktadır. Yine konut kredisi kullanan kişilere satın almak istedikleri konutun yüzde 70’i oranında konut kredisi onayı verilmekte olup arsa kredisi ise en fazla yüzde 50 olarak uygulanmaktadır.

Arsa Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Arsa kredisi kullanmak isteyen kişilerin satın almak istedikleri arsanın mutlaka belediye sınırları içerisinde yer alması ve imarlı olması şartları bulunmaktadır. Kesinlikle imarsız arsa kredisi kullanımı mümkün değildir. Yine arsa bedelinin en fazla yarısına kredi onayı verilmektedir.

Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?