0.49, 0.64 ve 0.74 Faizle Sıfır veya İkinci El Konut Kredisi Çekenler Borçlarını Ödemezlerse Banka Evi Satabilir Mi?

Kampanyalı konut kredisi kapsamında vatandaşlar Ziraat Bankası ve diğer devlet bankaları üzerinden kredi çekerek ev aldılar.

0.49, 0.64 ve 0.74 Faizle Sıfır veya İkinci El Konut Kredisi Çekenler Borçlarını Ödemezlerse Banka Evi Satabilir Mi?

Kampanyalı konut kredisi kapsamında vatandaşlar Ziraat Bankası ve diğer devlet bankaları üzerinden kredi çekerek ev aldılar. Peki bu bankalardan kredi çeken vatandaşlar konut kredisi borçlarını ödeyemezlerse ne olur? Bankalar müşterilerin evlerini satabilirler mi? Konut kredisi borçlarının ödenmemesi durumunda bankaların hangi süreci izlediğini adım adım aktarıyoruz.

Türkiye'de yüz binlerce vatandaş konut kredisi kullanarak ev aldılar. Konut kredisi borcunu ödeyen vatandaşlar borçlarını tamamlayı hedeflerken ise diğer vatandaşlarda önümüzdeki dönemlerde ilk taksit ödemelesini yapacaklar. Peki vatandaşların konut kredisi borçlarını ödeyememeleri durumu oluşursa yasal süreç nasıl işleyecek?KONUT KREDİSİ BORÇLARI ÖDENMEZSE NE OLUR?Türkiye'de 2020 yılında 1 milyondan fazla konut sahibi oldu. Konut alımı yapanların önemli bir kısmı bu süreçte konut kredisi kullandılar. Bankaların kampanyaları konut kredisi fırsatıları kapsamında 0.49, 0.64, 0.69, 0.74 ve 0.79 faiz oranlarıyla konut kredisi kullananlar için süreç devam ediyor. Bazı vatandaşlar borçlarını ödemeye başlarken bazı vatandaşlar ise ödeme erteleme kapsamında ilk taksit ödemelerini yapmayı bekliyorlar. Bu süreç içerisinde bankalara kredi borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar olursa bankaların yasal süreci başlatma hakkı bulunuyor. Bu süreç sonunda ise vatandaşların kredi kullanımlarında ipotek ettirdikleri konutlar ellerinden gidebilir.

AŞAMA AŞAMA SÜREÇ NASIL İŞLER?1-) Borçların ödenmemesi durumunda ilk olarak banka müşteri ile iletişime geçer. Borçların ödenmediğini vurgulayan banka bir süre müşterinin ödeme yapmasını bekler. 2-) 3 aylık süreç sonunda banka halen borcu tahsil edememişse bir sonraki aşamaya geçer.3-) Üçüncü aşamada vatandaşlardan kredi borçlarının tamamı talep edilir, bu süreç avukat tarafından yürütülür.4-) Halen ödme yapılmazsa avukat yasal süreci başlatır.5-) Kredi alacağının avukata geçmesi ile kişinin adı kara liste adı verilen özel bir listeye eklenir ve hakkında kredi alacak takip davası açılır. 6-) Banka ödemeleri alabiliyorsa ilk olarak kişinin maaşı üzerinden tahsil etmeye çalışır. Maaşa haciz konulmak istenir.7-) Bu işlem başarılı olmazsa banka ipotek altında olan satışına başlar.

İPOTEKLİ EV KREDİ BORCU YÜZÜNDEN SATILIR MI?Konut kredilerinin uzun vadeli yüksek limitli olmasından dolayı bankalar, alınan ev üzerinde ipotek uygularlar. Borçların ödenmemesi durumunda bu ev banka tarafından satışa çıkarılır. ve kredi borcu tahsil edilir. Emlak365.com


Yorumlar (0)