0.98 Konut Kredisi Kampanyası Bankaların Batık Kredileri İçin Mi Düzenlendi?

İlk açıklandığında büyük sevinç yaratan ancak daha sonra sadece "anlaşmalı konut projeleri" için geçerli olması nedeni ile hayal kırıklığı yaratan 0.

0.98 Konut Kredisi Kampanyası Bankaların Batık Kredileri İçin Mi Düzenlendi?

İlk açıklandığında büyük sevinç yaratan ancak daha sonra sadece "anlaşmalı konut projeleri" için geçerli olması nedeni ile hayal kırıklığı yaratan 0.98 konut kredisi kampanyası için yeni iddia ortaya atıldı.

Euronews'tan Prof. Dr. Yalçın Karatepe 0.98 konut kredisi kampanyasını inceleyen yeni bir yazı kaleme aldı. Yazısında kampanyanın detaylarını irdeleyen Karatepe son derece çarpıcı verileri gözler önüne serdi. İşte çok konuşulacak o satır başları! Kamu Bankalarının 0.98 Konut Kredisi Kampanyası Bir Kurtarma Operasyonu Mu?"Kamu bankaları aylık yüzde 0,98 faizli konut kredisi vermeye başladıklarını duyurdu. Ancak istediğiniz konutu değil, kredi kullanacağınız bankaya borcu olan müteahhitlerin yapmış oldukları konutlardan alırsanız bu düşük orandan yararlanabilirsiniz.Kullanılacak kredinin yüzde 70’i şirketin bankaya olan borçlarına mahsuben kullanılacak, kalan yüzde 30 ise şirkete faaliyetlerinde kullanılmak üzere verilecek. Böylelikle bankalara olan borçlarını ödeyen müteahhitlerin borçlarının düşük faiz ile kredi kullanacak vatandaşlar tarafından üstlenilmesi sağlanmış olacak.Ancak kamu bankalarının inşaat sektörüne kullandırdığı kredilerin takibe düşme oranı ile birlikte değerlendirdiğimizde ilginç sorular aklımıza geliyor. BDDK verilerine göre kamu banklarının inşaat sektörüne kullandırdığı kredilerin takipte olan tutarı 1,28 milyar lira, oran olarak yüzde1,62’dir.Göreceli olarak oldukça düşük sayılan kredileri takibe düşmüş firmaların konutları için mi düşük faiz uygulanacak, yoksa “kredi borcunu ödemeye devam eden şirketlerin” de konutları bu düşük faizden kredi kullanılarak alınabilecek mi?Hangi projelerin bu kapsama alındığı henüz açıklanmadığından bu sorunun yanıtını bilmiyoruz. Ancak inşaat sektöründe bir canlanma yaşanabilmesi için kapsamın borcunu ödeyemedikleri için takibe düşen şirketlerin konutları ile sınırlı olmaması gerekir. Ya da borcunu ödeyemeyen müteahhitlerin kullandığı kredi miktarı, bir sebeple, BDDK verilerine yansıyandan daha yüksek"Emlak365.com


Yorumlar (0)