0.90 ve 0.95 Faiz Oranıyla Konut Kredisi Borç Yapılandırma Açıklaması

Banka kredi faiz oranlarında yaşanan düşüş nedeniyle yüksek oranla kredi kullanan vatandaşlar, borç yapılandırma detaylarını araştırıyorlar. Tam bu noktada ise ekonomi uzmanından konut kredisi borç yapılandırma uyarısı geldi.

0.90 ve 0.95 Faiz Oranıyla Konut Kredisi Borç Yapılandırma Açıklaması

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında son dönemlerde önemli gelişmeler yaşanıyor. 

Kamu bankalarının yüzde 0.99 faiz oranıyla konut kredisi sağlamalarının ardından özel bankalardan ve katılım bankalarından yeni hamleler geldi. Bu çerçevede İNG Bank yüzde 0.98 faiz oranıyla kredi sağlayacağını ilan etti. İNG Bank'ın ardından TEB ve katılım bankalarından da yüzde 0.99 faiz oranıyla konut kredisi imkanı müşterilere sunuldu. 

Konut kredisinde faiz oranlarının 0.99 bandının da altına düşmesi ile birkaç ay öncesine kadar kredi kullanmak zorunda kalan ve yüksek faiz ile kredi çeken vatandaşlar borç yapılandırma detaylarını merak ediyorlar. 

KONUT KREDİSİ BORÇ YAPILANDIRMA UYARISI

Konut kredisi borç yapılandırması konusunda Ekonomi ve Finans Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Beyhan Hilal Yaslıdağ önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Konuşmasında konut kredisi faiz oranlarını hangi seviyeye inebileceğine ilişkin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşan Ekonomi Uzmanı Beyhan Hilal Yaslıdağ ayrıca borç yapılandırmak isteyen vatandaşlara maliyet uyarısında bulundu. 

"Buradaki en önemli detay mevcutta konut kredisi çekmiş kişilerin faizlerdeki düşme sonrası oluşan yapılandırma beklentisidir. Ya da düşen konut kredi faizinden faydalanmanın avantajlı olup olmadığıdır. Yapılandırma beklenebilir; ama, bu faiz oranının en fazla kaça kadar düşeceğine bakmak lazım. Şu anda 0.90-0.95 faiz aralığı normal gibi duruyor. 0.79'a ineceği söyleniyor ama bu rakama çekilirse özellikle özel bankaların fonlama maliyetlerine olumsuz etki edecektir. O yüzden konut kredi faizinin 0.79'a çekilmesini beklemiyorum."

Ekonomi ve Finans Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Beyhan Hilal Yaslıdağ borç yapılandırma konuşmasına dair açıklamasının devamında vatandaşların yeni alınacak kredinin faiz oranı, taksit tutarı ve vade itibariyle eski kredinin vadesini aşmamasının önemli olduğunu ifade etti. Burada yapılandırma ile belirgin bir düşüş varsa yapılması uygun olabilir diyen Beyhan Hilal Yaslıdağ bir örnekle konuya açıklık getirdi. 

Örneğin, 10 yıl vadeyle 1.15 faiz oranıyla konut kredisi çektiniz. İlk 3 yılı ödediniz, 7 yıllık borç duruyor ve yapılandırmadan yararlandınız. Bu 3 yıllık dönemde sadece faiz ödediğimizden, mevcut krediyi kapatıp ve indirimli faiz oranıyla yeni kredi çektiğimiz zaman 7 yıl boyunca ödenmesi ve masraflarıyla birlikte taksit tutarının da eski krediye göre daha düşük olması gerekir, buna dikkat etmeliyiz"

Emlak365.com

Yorumlar (2)
ali yılmaz 1 yıl önce
konut kredisi yapılandırma veya transfer araştıranlar bunları zaten biliyor.
Orhan 1 yıl önce
Kamu bankaları daha neyi bekliyorlar konut kredisi transferi için anlamıyorum özel banka yapıyor devletin bankası yapamıyor anlamak mümkün değil...