13 Bankadan Ortak Konut Kredisi Kampanyası! 0.98 Faiz Oranı İle Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Kullanılacak?

Konut kredisi faiz oranları rakamlarında yaşanan yükseliş konut satış rakamlarını olumsuz etkilemeye devam ederken bankalar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında ortak protokol imzalandı.

13 Bankadan Ortak Konut Kredisi Kampanyası! 0.98 Faiz Oranı İle Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Kullanılacak?
Konut kredisi faiz oranları rakamlarında yaşanan yükseliş konut satış rakamlarını olumsuz etkilemeye devam ederken bankalar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında ortak protokol imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kredi faiz desteği verilecek. Bu sayede vatandaş düşük faizli konut kredisi kullanmış olacak.

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ VERECEK OLAN BANKALAR HANGİLERİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen kampanyaya katılan ve kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar şu şekilde sıralandı;

 1. Ziraat Bankası,

 2. Halkbank,

 3. Vakıfbank,

 4. Akbank,

 5. Garanti Bankası,

 6. Yapı Kredi Bankası,

 7. Denizbank,

 8. TEB,

 9. QNB Finansbank,

 10. İş Bankası,

 11. Şekerbank,

 12. Ziraat Katılım Bankası,

 13. Vakıf Katılım Bankası.
KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ NEDİR, KİMLER KULLANABİLİR?

6306 sayılı Kanun kapsamında, yapısı riskli olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin bankalardan kullanacağı kredilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konut kredisi faiz desteği verilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalayan bankalar vatandaşların kredi başvurularını kabul etmekte, ardından aranılan kriterleri taşıyan kişilerin başvuruları için bakanlığın faiz desteğini alarak daha düşük faiz oranı ile kredi vermektedir. Yeni yapılan düzenleme ile kentsel dönüşüm konut kredisi limiti yükseltilmiş ve 200 bin liraya çıkartılmıştır. Kentsel dönüşüm konut kredisi güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi olarak 5 farklı paket ile kullandırılmaktadır.

Kentsel dönüşüm kredisinden Kentsel dönüşüm başvurusu için başvuru yapabilecek olan kişiler ise konutlarını yeniden inşa etmek isteyen kişiler, Riskli yapılarda en az 1 sene boyunca oturan kiracı ve sınırlı ayni hak sahipleri, riskli konut raporu olan kat sahipleri ile farklı konut almak isteyen kat malikleri yararlanabilecek ve bu kriterlere sahip olan kişiler kentsel dönüşüm konut kredisi başvuru formu doldurabilecek.EN DÜŞÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.98 OLDU! 

Kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank tarafından yapılan yeni faiz güncellemesi ile kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı en düşük yüzde 0.98 seviyesine çekildi. Yayımlanan yeni faiz oranları listesine göre;

A Sınıfı Verimlilik Paketinde Yer Alan Konut Kredisi Faiz Oranı % 0.98

B Sınıfı Verimlilik Paketinde Yer Alan Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.02

Standart Verimlilik Paketinde Yer Alan Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.06 olarak uygulanacak.

Kentsel Dönüşüm Bitmiş Konut Kredisi paketinde ise yine;

A Sınıfı Verimlilik Paketinde Yer Alan Konut Kredisi Faiz Oranı % 0.98

B Sınıfı Verimlilik Paketinde Yer Alan Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.02 olarak uygulanacak.BANKALARIN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ, EN UYGUN KREDİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Her bankanın uygulamış olduğu faiz oranı değişiklik göstermekle beraber örneğin Halkbank kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde 1.19 olarak ilan edildi. Bankaların faiz oranları yapılan yüz yüze görüşmeler ile belirlenirken bu nedenle şubeler üzerinden başvurular kabul ediliyor. Güncel oranlar arasında ise en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.98 olarak uygulanırken en uygun kredi veren banka ise bu kategoride Vakıfbank oldu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen denetim firmalarına başvuru yapılır ve Riskli yapı tespit raporu alınır. Bakanlık tarafından riskli yapı ilan edilen bölgelerde yer alan konutlar için bu başvuruya gerek yoktur.

 • Raporun ardından 2/3 oy çoğunluğu ile kentsel dönüşüm kararı alınır.

 • Müteahhit ile anlaşılır ve yapım sözleşmesi imzalanır.

 • Hak sahibi olan kişi bankaya kentsel dönüşüm kredisi için başvuruda bulunur.

 • Aylık yüzde 0.33 faiz desteği için banka evrakları bakanlığa iletir ve onay bekler.

 • Bakanlığın onaylaması ile beraber kentsel dönüşüm kredisi süreci başlatılır.

Yorumlar (0)