200 Bin TL'lik Ev için Kaç TL Kredi Çekilir, Kaç TL Peşinat Ödenir? Aylık Taksitler Ne Kadar Olur?

Ev almak isteyen vatandaşlar için daire fiyatlarında bir önceki yaz ve güz dönemine göre geri çekilme var.

200 Bin TL'lik Ev için Kaç TL Kredi Çekilir, Kaç TL Peşinat Ödenir? Aylık Taksitler Ne Kadar Olur?
Ev almak isteyen vatandaşlar için daire fiyatlarında bir önceki yaz ve güz dönemine göre geri çekilme var. Bu fiyatların önümüzdeki kısa dönem için geçerli olacağı ifade edilirken bankalardan konut kredisi kampanyası gelmesi durumunda fiyatların zamlanması bekleniyor.

Bu kapsamda ucuz ev almak isteyen vatandaşlar konut kredisi kullanmak istediklerinde yapacakları ödemelere ilişkin ayrıntıları hesapladık.

200.000 TL DEĞERİNDE EV İÇİN NE KADAR PEŞİNAT ÖDENİR?

Bankaların konut kredisi paketlerinde yer alan standart kredi limiti alınacak evin değerinin yüzde 80'i oranındadır. Ancak burada kamu bankaları, katılım bankaları ve bazı özel bankaların farklı uygulamaları bulunmakta. Kamu bankaları standart olan uygulama oranını yüzde 80'in üzerinde sağlıyorlar. Bazı katılım bankaları ise müşterlerine binanın enerji kimlik belgesine göre daha yüksek limitle kredi sağlıyorlar. Tüm bu bankaların konut kredisi limit uygulamalarını örnek hesaplama üzerinden sizinle paylaşıyoruz.

Bankaların Konut Kredisi Limitleri - 200 Bin TL için Kredi ve Peşinat Tutarları

Kamu bankaları alınacak ev için gerçekleştirilecek ekspertiz çalışması sonunda, raporda yer alacak değerin yüzde 90'ı oranında konut kredisi sağlarlar. 200.000 bin TL'lik ev alacak olan bir müşteri 20 bin TL peşinat ödeyip 180 bin TL'kredi kullanabilecek.

Ancak özel bankalardan konut kredisi kullanacak olan bir müşteri ekspertiz değerinde yer alan rakamın yüzde 20'si oranında peşinat ödemesi yapacak. 200 bin TL değerinde ki bir ev için peşinat ödemesi bu oranla 40 bin TL olacak. Geri kalan 160 bin TL'lik kısım ise kredi kullanılarak ödenebilecek.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Konut kredisi kullanarak ev alacaklar için faiz oranları halen yıllık maliyet oranında yüksek seviyede bulunuyor. Koşulsuz ek şart olmadan en düşük konut kredisi veren banka, Vakıfbank. Kısa süre önce yapmış olduğu faiz indirimi ile konut kredisi faiz oranını yüzde 1.35 bandının altına düşüren Vakıfbank yüzde 1.32 oranla kredi sağlıyor. Vakıfbank'ın hemen ardından ise Akbank yüzde 1.34 faiz oranıyla, Ziraat Bankası yüzde 1.37 faiz oranıyla Halkbank yüzde 1.38 faiz oranıyla konut kredisi sağlıyor.

180.000 TL KREDİ ÖDEME PLANI200.000 TL ev alımı için Vakıfbank'tan 180 bin TL konut kredisi kullanacak olan bir müşteri ödemelerini yukarıda yer alan tabloya göre yapacaklar.
Yorumlar (0)