2021 Konut Kredisi Yapılandırma Dönemi Başladı! Bankaların Konut Kredisi Fırsatları Neler?

Ödemeyen konut kredilerinin yapılandırması halinde ise krediler için uygun ödeme planı taksitli yeni bir plan hazırlanırken, faiz oranlarında da değişim gündeme geliyor.

2021 Konut Kredisi Yapılandırma Dönemi Başladı! Bankaların Konut Kredisi Fırsatları Neler?
Ödemeyen konut kredilerinin yapılandırması halinde ise krediler için uygun ödeme planı taksitli yeni bir plan hazırlanırken, faiz oranlarında da değişim gündeme geliyor. Diğer yandan vatandaşlar 120 aya varan vade imkanları ile konut kredilerini yeniden ödemeye başlıyorlar.

Konut Kredisi Yapılandıran Bankalar

Yapılandırma başvurularını Şubat ve Mart ayların kabul edecek olan banklar ise Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank, Denizbank, Türkiye İş Bankası, ING, TEB, QNB Finansbank ve Garanti BBVA olarak açıklandı. Bu bankalardan daha konut kredisi kullanmış olan ve ödemekte güçlük çeken vatandaşlar, kendi bankalarının şubelerinden yapılandırma başvurusunu gerçekleştirecekler.

Yapılandırma işleminin sunduğu avantaj ise yeni bir ödeme planı üzerinden kredi ödemesine devam etmek ve bankacılık sicilini olumsuz etkileyen geçmiş borçların bu yol ile silinmesi. Yapılandırma işlemleri ardından ödeme planı taksitlerini düzenli şekilde yatıranların ayrıca kredi puanlarını da düzelme imkanları bulunuyor.

Ziraat Bankasından konut kredi alan ve kredisini yapılandırmak isteyenler 180 ay vade süresinden ve %0,93 faiz oranından yararlanacaklar. Bu kapsamda maaş değerinin yarısını aşmayacak aylık ödeme planı taksitleri üzerinden kredilerini ödemeye devam edecekler. Borçları ise silinecek.

Yapılandırmada Faiz Oranı ve Vade Nasıl?

Yapılandırma imkanı sunan diğer tüm bankalarda ise %0,99 ila %1,45 arasında değişen faiz oranları üzerinden maksimum 120 ay vade süresi ile konut kredileri yapılandıracaklar. Yeni ödeme planının maksimum taksitleri ise yine aylık maaşın %50’sini aşmayacak. Borçlar ise silinecek.

Başvuru için maaş bordrosu, isme düzenlenmiş bir adet su, doğalgaz veya telefon faturası, TC kimlik kartı fotokopisi ile birlikte daha önceden kredi çekilmiş olan ve yapılandırma imkanı sunan bankanın en yakın şubesine başvuru yapılıyor. Bu evrakların müşteri temsilcisine iletilmesi ardından ‘’konut kredisi yapılandırma başvuru talep formu’’ doldurulup, imzalanarak teslim ediliyor. Adımlar ardından yapılandırılan kredi daha uygun aylık taksitler ile ödeniyor.
Yorumlar (0)