2021 Konut Kredisi Yapılandırma Olacak Mı, Ne Zaman Çıkacak?

Önceki yıllarda bankalardan konut kredisi kullanarak konut satın alan vatandaşlar pandemi döneminde ödeme güçlüğü ile karşı karşıya kaldılar. Faize bile faiz ödemek zorunda kalan vatandaşlar dört gözle konut kredileri için yapılandırma düzenlemesini beklemeye başladılar. 2021 konut kredisi yapılandırma çıkacak mı, ne zaman çıkacak?

2021 Konut Kredisi Yapılandırma Olacak Mı, Ne Zaman Çıkacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs saşgını Türkiye'de vatandaşların bir kısmının ciddi bir ekonomik buhran içerisinde kalmasına neden oldu. Çok sayıda iş yeri aylarca kapalı kalırken vatandaşların gelirlerinde önemli ölçüde azalmalar meydana geldi. Yaşanan bu sıkıntı vatandaşların ödemek zorunda olduğu borçlarında aksamaya neden oldu. Bu aksamlar da beraberinde çok sayıda ekonomik sorunu getirdi. 

KONUT KREDİLERİ İÇİN YASAL İŞLEMLER BAŞLATILIYOR

Pandemi öncesinde iyi bir geliri olan ama pandemi etkisiyle ekonomik darboğaza düşen vatandaşlar özellikle kredi borçlarının geri ödemesini yapamadılar. Konut kredilerinde daha çok yaşanan bu durum bankalar ile vatandaşlar arasında hukuki süreçlerin doğmasına neden olmaya başladı. Bankalar ödemesi geciken borçöalrını tahsil edebilmek için yasal yollara başvururken vatandaşlar da satın aldıkları konutların ellerinden gitme riski ile karşı karşıya kaldılar. 

VATANDAŞ MAĞDUR OLUYOR

Konut kredisi kullanırken bankaların ipotek işlemi yaptığı konutların ödeme aksayınca bankaların mülkiyetine geçme ihtimali bulunuyor. Bu şekilde çok sayıda konut bankaların mülkiyetine geçerken vatandaşlar ellerinde olmayan sebeplerde dolayı mağdur oluyorlar. Bu durumda olan vatandaşlar hükümet yetkililerinden konut kredilerine yapılandırma imkanı getirilmesini istiyorlar. Peki 2021 konut kredisi yapılandırma çıkacak mı?

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA İMKANI ÇIKACAK MI?

Konut kredileri için talep edilen yapılandırma imkanı ile alakalı olarak tüm gözler Hazine ve Maliye Bakanlığı'na çevrildi. Geçmiş yıllarda defalarca bu imkan vatandaşlara verilirken salgının etkisinden dolayı yine bir düzenleme talep ediliyor. Şu anda normalleşmeye çalışan Türkiye'de konut kredilerinin yapılandırılarak ödenebilecek niteliğe döndürülmesi çok sayıda mağduriyeti engelleyecek. Bu mağduriyetlerin ortadan kalkması için 2021 konut kredisi yapılandırma düzenlemesi çıkması gerekiyor. Ancak şu ana kadar bu konuda somut adım atılmadı. 

Konut kredisi yapılandırması için bir düzenleme yapılmadan bu imkanı veren bazı bankaların olduğu biliniyor. Bu bankalara başvuran vatandaşlar kredilerini yeni bir faiz oranı ile yapılandırabiliyorlar. Ancak bunun makul maliyetlerle yapılabilmesi için konut kredisi yapılandırma  düzenlemesinin çıkması gerekiyor. 
 

Yorumlar (0)