KONUT KREDİSİ

250 Bin Değerinde Ev Almak için Kaç TL Kredi Kullanılır, Aylık Kaç TL Taksitle Ödenir?

250 bin TL değerinde bir ev almak isteyen müşteri için ne kadar kredi kullanılabileceği, halen uygulanmakta olan en düşük konut kredisi faiziyle bu kredinin aylık kaç TL taksitle ödenebileceğini hesapladık. Konut kredisiyle ev alacaklar için hem kredi limiti hemde aylık ödeme planı.

250 bin TL değerinde bir ev almak isteyen müşteri için ne kadar kredi kullanılabileceği, halen uygulanmakta olan en düşük konut kredisi faiziyle bu kredinin aylık kaç TL taksitle ödenebileceğini hesapladık. Konut kredisiyle ev alacaklar için hem kredi limiti hemde aylık ödeme planı.

Konut kredisi kullanarak ev almak isteyenler için en önemli hususların başında kullanılacak kredi limiti ve aylık taksit ödemeleri gelir. 

Belli kurallar dahilinde kullanılan konut kredisiyle ev alımlarında müşterilere belli bir oranda kredi limiti sağlanır. Bunun dışında müşterilerin gelir durumları da kredi kullanımlarında önemlidiri. Tüm bu kredi özellikleirnin aylık ödeme planları ile hesapladık. 

250 BİN TL DEĞERİNDE OLAN BİR EV İÇİN NE KADAR KREDİ KULLANILIR?

Konut kredisi kullanımlarında müşterilere yüzde 80 oran sağlanır. Kuveyt Türk Katılım Bankası gibi bankalar özel şartlarla bu oranı yüzde 90 olarak uygular. Tüm bunların dışında bazı bankalar evin tamamına kredi sağlar ancak bu çok özel koşullarla sağlanır. 

Normal Şartlarda 250 Bin TL’lik Konut Kredisi Limiti

Çok sayıda özel banka ve kamu bankaları müşterilerinin alacakları evin ekspertiz değerinin yüzde 80’i oranında kredi imkanı sunarlar. Bu kredi limitiyle ev alacak olan bir vatandaşın yüzde 20 oranında peşinat ödemesi gerekiyor. 

250 bin TL değerinde bir ev için müşterilerin yüzde 20 peşinat kapsamında 50 bin TL ödeme yapması gerekiyor. Yani müşterilere bankalar 250 bin TL değerinde ki bir ev için yüzde 80 oranla, 200 bin TL kredi imkanı sunuyorlar. 

200 BİN TL KREDİ NASIL ÖDENİR?

Bankalardan güncel faiz oranlarıyla 200 bin TL konut kredisi kullanacak olan bir müşterinin yapacağı ödemeler şu şekilde olacak. 

Hesaplama İNG Bank’ın konut kredisi oranlarıyla hesaplanmıştır. Banka şu dönemde sunduğu yüzde 1.36’lık faiz oranıyla en düşük kredi oranlarına sahip bankalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

YÜZDE 90 – YÜZDE 100 KONUT KREDİSİ KULLANIMI

Kuveyt Türk Katılım Bankası yüzde 100 konut kredisi kullanımına dair açıklamasında, “Konut işlemlerinde 500.000 TL’ye kadar işlemlerde A ve B sınıfı konutların ekspertiz değerinin %90’ı, diğer enerji sınıfında olan konutların ise %80’i finanse edilir. 500.000 TL üstünde ise A sınıfı konutların ekspertiz değerinin %90’ı, B sınıfı konutların ekspertiz değerinin %85’i, diğer enerji sınıfında olan konutların ise %80’i finanse edilir.”

Yüzde 100 yani evin tamamına kredi kullanımı ise bankalara ikinci bir ek teminat sunulması durumunda sağlanır. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir