250 Bin TL'lik Bir Ev Alımında Ne Kadar Kredi Kullanılır, Kaç TL Taksitle Geri Ödenir?

Krediyle ev alımlarında yapılan son düzenlemeler kamu bankaların bazı kredi paketlerinde uygulamaya girdi.

250 Bin TL'lik Bir Ev Alımında Ne Kadar Kredi Kullanılır, Kaç TL Taksitle Geri Ödenir?
Krediyle ev alımlarında yapılan son düzenlemeler kamu bankaların bazı kredi paketlerinde uygulamaya girdi. Bazı bankalar ise halen eski uygulama kapsamında kredi sağlıyorlar. En yüksek kredi limiti ve en az peşinat ödemesi ile ev almak isteyenler için bankaların güncel uygulamalarını 250 bin TL kredi kullanımı üzerinden inceledik.

BANKALARIN KONUT KREDİSİ LİMİTLERİ

Bankaların konut kredisi limitleri 2020 yılının ilk döneminde uygulamaya giren değişiklikle yüzde 90'a çıkarılmıştı. Ancak çoğu banka müşterilerine yüzde 80 oranında kredi imkanı sunuyor. Katılım bankaları özel koşullarla yüzde 90 oranında konut finansmanı imkanı sunuyorlar. Peki banka hangi oranla konut kredisi imkanı sağlıyor? İşte bazı örnekler.

Kamu Bankalarının Konut Kredisi Limiti

Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerinin ev alımlarına hem yüzde 90 oranla hemde yüzde 80 oranla konut kredisi sağlıyorlar. Bankaların bazı kredi paketlerinde alınacak evin değerinin yüzed 90'ına konut kredisi sağlanırken bazı kredi paketlerinde bu oran yüzde 80 olarak uygulanır.

Özel Bankalarda Konut Kredisi Limiti

Özel bankların çok büyük bir kısmı müşterilerinin ev alımlarına yüzde 80 oranıyla konut kredisi olanağı sağlarlar. Yüzde 90 oranla kredi sağlayan banka sayısı birkaç tanedir.

250 BİN TL'LİK BİR EV ALMAK İSTEYEN MÜŞTERİ KAÇ TL PEŞİNAT ÖDER?

250 bin TL değerinde bir ev almak isteyen müşterinin yapacağı peşinat ödemesi kredi kullanacağı bankaya göre yüzde 10 veya yüzde 20 oranında olacaktır.

Yüzde 90 Oranlı Konut Kredisi Kampanyaları

Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve diğer bankalardan alınacak evin değerinin yüzde 90'ı oranında kredi kullanacak olan müşteriler 25 bin TL peşinat ödemesi yaparlar. 250 bin TL'lik ev için 225 bin TL konut kredisi kullanacak olan vatandaşlar geri ödemeleri ise 120 ay vadede tamamlarlar.

Yüzde 80 Oranlı Konut Kredisi Kampanyaları

Özel bankaların birçoğunda uygulanan yüzde 80 oranla konut kredisi kullanacak olan müşteriler 50 bin TL peşinat ödemesi yapacaklar. Geri kalan 200 bin TL'yi konut kredisi olarak çekecek vatandaşlar yine 120 ay vade ile ödeme yapabilecekler.

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

* Vakıfbank müşterilerine yeşil ev konut kredisi kampanyasıyla yüzde 1.25 oranla kredi sağlıyor.

* Vakıfbank standart konut kredisi faiz oranı yüzde 1.32

* Akbank aracılığıyla ev alacaklar yüzde 1.34 faiz oranıyla konut kredisi kullanabilirler.

* Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.37, Halkbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.38.
Yorumlar (0)