3 Devlet Bankasından Son Dakika Konut Kredisi Faiz Güncellemesi Geldi! Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Ev Kredi Faizi Düştü

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranları için yeni bir güncellemeye gitti. TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamları sonrasında Halk Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranları da güncellendi. En uygun konut kredisi veren banka hangisi, kredi faiz oranı yüzde kaç oldu?

3 Devlet Bankasından Son Dakika Konut Kredisi Faiz Güncellemesi Geldi! Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Ev Kredi Faizi Düştü

Haziran ayında başlatılan yüzde 0.64 faiz oranlı, 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası ile büyük yankı uyandıran kamu bankaları daha sonra ise ne yazık ki yükselen dolar kuru ve enflasyon rakamları nedeniyle faizlerini yükseltmek zorunda kalmıştı. 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan  1 sene ödemesiz dönemli konut kredisi kampanyası ile Haziran ayında konut satış rakamları yükselmiş, Temmuz ayında ise tüm zamanların en yüksek aylık konut satış rakamına ulaşarak Cumhuriyet rekoru kırılmıştı. 

ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI GÜNCELLENDİ, KREDİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! 

Kamu bankaları tarafından başlatılan enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası için beklenen güncelleme geldi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre hesaplanan enflasyona endeksli konut kredisi paketinde faiz indirimi geldi. Normalda sıfır konutlar için yüzde 1.52 oranı ile kredi veren Halkbank bu oranı yüzde 1.41 seviyesine çekti. 

Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı yüzde 1.41 seviyesine çekilirken Ziraat Bankası enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.47 olarak güncellendi. Vakıfbank enflasyona endeksli konut kredi paketi de yüzde 1.41 olarak revize edildi. 

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA MAĞDURU OLMAK İSTEMEYENLER İÇİN ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI BAŞLATILMIŞTI! 

Konut kredisi faiz indirimi yapıldığı dönemde pek çok kişi kredi yapılandırma mağduru olmuş, bankalar indirimli konut kredisi paketlerini yeni kampanyalar olarak başlattığı için yüksek faiz oranları ile kredi kullanan kişiler yapılandırma imkanı elde edememişlerdi. Süreçte yaşanan mağduriyetler sonrasında enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası başlatılmıştı. 

Söz konusu kampanya kapsamında yüksek faiz oranı ile konut kredisi çeken kişiler için 6 aylık ve 12 aylık süreçlerde konut kredisi faiz güncellemesi hakkı tanınırken aynı zamanda enflasyon rakamlarında yükseliş yaşanması durumunda koruma amaçlı üst sınır faiz oranı teminatı ve istenildiği anda normal konut kredisi paketine geçiş imkanı da sunuluyor. 

ZİRAAT BANKASI ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI OCAK 2021 DÖNEMİNDE YÜZDE KAÇ OLDU?

Ziraat Bankası şu anda sıfır konutlar için yüzde 1.52 oranı ve ikinci el konut kredisi paketinde ise yüzde 1.65 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlarken enflasyona endeksli konut kredisi paketinde ise söz konusu oran Ocak ayı için yüzde 1.67 olarak uygulanacak. Aralık ayında bu rakam daha yüksek olarak uygulanıyordu. 

HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ PAKETİ İLE FAİZ İNDİRİMİ MÜJDESİ VERDİ! 

Konut kredisi faiz oranı rakamını güncelleyen Halkbank konut kredisi paketinde beklenen güncellemeyi yaptı. Şu anda sıfır konut kredisi paketinde yüzde 1.52 oranını uygulayan Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi paketinde söz konusu oranı yüde 1.41 olarak güncelledi. 

Düzenlenen kampanyadan yararlanarak 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi çeken kişilerin aylık taksit ödemeleri 1.752 TL seviyesine çekilmiş oldu. 

Vakıfbank tarafından da aynı oran ile kredi kullanımı yapılacak. 

ENLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Düzenlenen kampanya kapsamında konut kredisi başvuru işlemleri kamu bankaları şubeleri üzerinden  satın alınmak istenen evin tapusu ile beraber yapılacak. Normal konut kredisi paketinden farklı olarak her ay konut kredisi faiz oranı TÜİK tarafından açıklanan yıllık TÜFE oranı üzerinden hesaplanmakta olup seçilen pakette belirlenen tercihe göre 3 - 6 -12 aylık periyodlar dahilinde faiz oranları güncelleniyor. 

Bu sayede enflasyon rakamlarında yaşanan düşüş faiz oranına geri çekilebilecek, isteyen kişiler diledikleri anda sabit faizli konut kredisi paketine geri dönüş yapılabilecek. Erken ödeme yapılması durumunda ise erken ödeme tazminatı alınmayacak. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)