Asgari Ücretle Çalışanlar En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirler?

Konut kredisi almak isteyen vatandaşlar en fazla ne kadar kredi çekebilirler? Asgari ücretli vatandaşlara sağlanan konut kredisi tutarını ve kredi limitinin nasıl artırılacağına ilişkin detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Asgari Ücretle Çalışanlar En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirler?

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların en büyük sıkıntılarından birisi de uygun kredi bulamamak. Son dönemlerde konut kredi faiz oranlarının da çok yüksek seviyede olması bu sorunu daha etkin hale getirdi. 

Bu kapsamda çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında da ne kadar kredi alabilecekleri konusu geliyor. Özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşlar için vade ve  kredi miktarı konusu değişkenlik gösterdiğinden çok merak ediliyor. 

Emlak365.com olarak bu haberimizde siz okuyucularımıza asgari ücretli bir vatandaşarın ne kadar konut kredisi alabileceğini ve kredi limit tutarını nasıl artırabileceğini araştırdık. 

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR NE KADAR KONUT KREDİSİ ALIR?

Asgari ücretle çalışan vatandaşların kredi tutarları belirlenirken birçok etkene bakılıyor. Bu kapsamda vatandaşların kredi borcunun olmaması önemli bir noktada bulunuyor. 

Kredi borcu olmayan asgari ücretli çalışanlar maaşlarının yarısı kadar aylık ödeme ile kredi alabilirler. Yani aylık 800 TL ödeme ile asgari ücretlilere kredi sağlanıyor. 

Bu kapsamda konut kredisi almak isteyen asgari ücretli vatandaşlara sağlanan kredi miktarı 90 bin TL'ye kadar çıkmakta. Bankalar bu vade sayısını da 48 aya kadar uzatabilmekte. Ancak bu koşullar bankalara göre değişkenlik göstermekte. Bu yüzden vatandaşların bankalar ile direk irtibata geçmeleri ve detaylı bilgi almaları gerekiyor. 

KREDİ LİMİT PUANI NASIL ARTIRILIR?

Kredi limit puanı artırmak isteyen asgari ücretle çalışan vatandaşlar ek gelir göstergesi ile kredi limit puanlarını artırabilirler. Bunun için vatandaşların ek gelirlerini kayıt ettirmeleri gerekiyor. Kayıtlı ek gelir göstergesi ile kredi limit puanı artırılabilir ve daha yüksek miktarlarda kredi çekilebilir. 

Emlak365.com