Bankalar Faizleri Güncelledi! Ev Almak İsteyenler İçin En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

2021 yılında ev sahibi olmak isteyenler için bankalar konut kredisi faiz oranlarını güncelledi.

Bankalar Faizleri Güncelledi! Ev Almak İsteyenler İçin En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

2021 yılında ev sahibi olmak isteyenler için bankalar konut kredisi faiz oranlarını güncelledi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank, TEB en uygun kredi hangi bankada, en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde kaç, sıfır ve ikinci el konut kredisi faizleri ne kadar?

Emlak365.com / Ev sahibi olmak isteyen kişiler için bankaların konut kredisi faiz oranları güncellendi. 2020 YILINDA YÜZDE 0.64 SEVİYESİNE KADAR DÜŞEN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NASIL İKİ KATINA ÇIKTI?Hatırlanacağı üzere pandemi nedeni ile kamu bankaları tarafından konut kredisi destek kampanyaları başlatılmıştı. Süreçte Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan kredi kampanyası kapsamında 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile ilk 1 senesi ödemesiz dönemli olmak üzere yüzde 0.64 faiz oranı ile sıfır konut kredisi desteği sunmaya başlamıştı. Ancak süreçte ne yazık ki bir şekilde ucuz kredi desteği ile piyasaya fonlanan nakit paranın dolar ve altına kayması ile öncelikle enflasyon rakamları ardından da dolar kuru ve altın fiyatlarında hızlı yükseliş yaşanmıştı. Bu nedenle Merkez Bankası parasal genişleme politikasını zorunlu olarak sonlandırmış, parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılmıştı. Bu karar sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulanan politika faizi kademeli olarak yükseltilirken bankaların borçlanma limitleri düşürülmüş ve maliyet oranları arttırılmıştı. Alınan tüm bu kararlar sonrasında en yazık ki dip noktasını gören konut kredisi faiz oranları rekor seviyelere ulaşmıştı. 

EN UYGUN SIFIR KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?Bankaların konut kredisi faiz oranları ne yazık ki yükselmeye devam ederken yaşanan yükseliş nedeni ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin bankalara ödeyecekleri faiz yükü de artmış oldu. Yüzde 0.64 faiz oranı ile verilen kredilerden yararlanmayan ya da yararlanamayan kişiler için şu anda en düşük sıfır konut kredisi oranı yüzde 1.34 seviyesine yükseldi. ING Bank tarafından verilen konut kredisi paketinde yüzde 1.34 faiz oranı başlangıç seviyesi olarak uygulanırken kredi vadesi ise en fazla 120 ay ile sınırlandırıldı. Kampanyadan yararlanarak 120 ay vadeli 150 bin lira konut kredisi kullanan kişilerin aylık taksit tutarları ise 2 bin 520 TL olarak gerçekleşti. BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.65Halkbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.67Vakıfbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.49İş Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.40Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.49Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.41TEB konut kredisi faiz oranı yüzde 1.52ING Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34

İKİNCİ EL EV ALMAK İSTEYENLER İÇİN EN DÜŞÜK 2.EL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?Daha ucuz maliyetlerle satılması nedeni ile vatandaş ikinci el ev almayı tercih ederken ikinci el konut kredisi paketinde de en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 olarak öne çıkarken en uygun konut kredisi veren bankada bu oranı kullanan ING Bank oldu. 

Yorumlar (0)